Τώρα είναι Δευτ Φεβ 19, 2018 4:08 am

Προσφορά-Vanda

Re: Προσφορά-Vanda

Δημοσίευσηαπό christoskes » Τετ Ιαν 10, 2018 2:06 am

VanillaPhal έγραψε:Φυτώρια υπάρχουν φυσικά αλλά ορχιδέες της προκοπής δεν φέρνουν. Η επιλογή είναι μεταξύ Dendrobium nobile Apollo, phal υβρίδια (συνήθως λευκά, αλλά το ΒnQ φέρνει και μπλε (!!!!) και ροζ) και κυμβιδια της Orchidiva (αυτά που προανέφερα). Α! και την Μilmiltonia sunset από το garden centre μου την πήρα. Πριν απο χρόνια έφερναν και τις βάντες του Anco και υβρίδια cats αλλά έχουν τουλάχιστον 7 χρόνια να φέρουν οτιδήποτε σχετικό. Αυτά είναι όλα, the end.

Στο δεύτερο κατάστημα Dobbies που συνεχίζω να πηγαίνω με την ελπίδα να βρω και να σου πάρω όπως σου υποσχέθηκα την Tahitian dancer έφεραν νέα φίρμα στα Cymbidium. Το τελευταίο που αγόρασα είναι απο https://cameleonorchids.com. Για ρίξε μια ματιά
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό Asinta » Τετ Ιαν 10, 2018 9:00 am

Συμφωνώ με την Αναστασία, τα ίδια έχω διαπιστώσει από τον λίγο καιρό που ψάχνω κι εγώ. Στα τοπικά φυτώρια (είμαι Δυτική Αθήνα), δεν υπάρχει τίποτε από ορχιδέες, βρήκα ένα αλλού και από κει πήρα τη Ludisia μου. Ορχιδέες, μόνο Phalaenopsis βρίσκεις σε ανθοπωλεία, συνήθως οικτρά υπερτιμημένες. Ορχιδέες καλύτερες έχω βρει σε super market, και σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω πως γίνεται να υπάρχουν εκεί και όχι σε φυτώρια! Κάτι ΙΚΕΑ και Leroy, μόνο Phal κι αυτές οι καημένες είναι σα να έχουν πάθει αποπληξία. :evil:
Άβαταρ μέλους
Asinta

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Τετ Ιαν 10, 2018 9:13 am

Θα σας πω τι γίνεται με την Αθήνα, η διαφοροποίηση στις τιμές ανάμεσα στα φυτώρια supermarket και ανθοπωλεία έχει να κάνει με την εισαγωγή. Οι προμηθευτές χονδρικής είναι συγκεκριμένοι και μετρημένοι στα δάκτυλα απλά φέρνουν ορχιδέες διαφορετικής ποιότητας από διαφορετικά nurseries. Οι ορχιδέες δευτέρας διαλογής πάνε supermarket και οι υπόλοιπες στα ανθοπωλεία. Επειδή όλοι τους έχουν άγνοια για τις ορχιδέες δουλεύουν μόνο phal. γιατί κρατάνε πολύ τα άνθη τους. Το εμπόρευμα μπορεί να μείνει στο ράφι για καιρό και η χασούρα μικρή. Tόσο απλά.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τετ Ιαν 10, 2018 2:07 pm

Asinta έγραψε: Ορχιδέες, μόνο Phalaenopsis βρίσκεις σε ανθοπωλεία, συνήθως οικτρά υπερτιμημένες. Ορχιδέες καλύτερες έχω βρει σε super market, και σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω πως γίνεται να υπάρχουν εκεί και όχι σε φυτώρια! Κάτι ΙΚΕΑ και Leroy, μόνο Phal κι αυτές οι καημένες είναι σα να έχουν πάθει αποπληξία. :evil:

Να σου πώ και τη δική μου εμπειρία.

1. Ψάχνοντας πρόπερσυ τους wholesalers στην Ολλανδία βρήκα έναν που είχε μπλέ Phalaenopsis. Τις πουλούσε £2-3 λίρες τη μία (εξαρτωμένου του μεγέθους) εφόσον αγόραζε κανείς 2000 κομμάτια και επάνω. Εννοείται ότι όσο περισσότερες αγόραζες τόσο φθηνότερες ήταν ανά κομμάτι. Φυσικά ένα μικρό ανθοπωλείο δεν πρόκειται να επενδύσει σε τόσο μεγάλες ποσότητες. Τις είδαμε με το Γιώργο, 1 μήνα αργότερα, στο BnQ (αλυσίδα DIY και κέντρων κήπου), £19 λίρες τη μία (απίστευτο κέρδος) και τις μικρότερες στο Tesco (αλυσίδα supermarket), £15 λίρες τη μία. Τα ανθοπωλεία και τα κέντρα κήπου ούτε που τις ακούμπησαν, φυσικά, γιατί δεν μπορούν να είναι ανταγωνιστικά στις τιμές τους. Τα supermarket θα πάρουν εκατό χιλιάδες κομμάτια προς 50 πέννες το ένα, θα τα διαθέσουν σε 100 ή 200 μαγαζιά (πχ το IKEA μπορεί να δώσει σε όλα τα ΙΚΕΑ στην Ευρώπη) και θα βγάλουν καθαρό κέρδος ούτως ή άλλως γιατί η προσαύξηση στην τιμή αγοράς είναι τεράστια και απευθύνονται σε πολύ μεγάλη μερίδα αγοραστικού κοινού ανά την Ευρώπη. Ενα τοπικό ανθοπωλείο, έστω και μιά μικρή αλυσίδα, δεν έχει τέτοιες δυνατότητες. Ότι φυτά του μείνουν θα είναι καθαρή χασούρα - και για να πάρει καλές τιμές πρέπει να αγοράσει πολλά φυτά.

2. Ακόμη και μεγάλα φυτώρια (όπως πχ Claessen's) δουλεύουν με buyers. Exουν δλδ έναν υπάλληλο που η δουλειά του είναι να παρακολουθεί δημοπρασίες φυτών (στις οποίες βγαίνουν παλέττες με στοκ). Η δημοπρασία γίνεται για την παλέττα, δλδ μεγάλο αριθμό φυτών του ιδίου είδους. Γενικότερα αποφεύγουν φυτά που θεωρούνται 'δύσκολα' ή μη γνωστά στο ευρύτερο αγοραστικό κοινό γιατί θα τους μείνουν στο ράφι. Προτιμούν φυτά που τραβάνε το μάτι, ανθίζουν εύκολα και έχουν καλές πιθανότητες επιβίωσης.

3. Τέλος, όλοι αυτοί δουλεύουν βάσει πληροφοριών για τις προτιμήσεις του αγοραστικού κοινού. Ότι φεύγει σε μεγάλες ποσότητες και γρήγορα το αγοράζουν. Ότι μένει καιρό στο ράφι ή θέλει προσπάθεια για να πουληθεί το αποφεύγουν. Αντε τώρα εσύ να τους πείσεις να πάρουν την Cattleya acclandiae. Και άντε και την πήραν. Πόσοι νομίζεις θα την αγοράσουν?

4. Oι Phals και τα δενδρόβια (υβρίδια πάντα) έχουν την τιμητική τους υπό τις συνθήκες. Με τις βάντες το παλεύουν αλλά είναι πιό 'δύσκολο' φυτό και απαιτεί και περισσότερο χώρο. Οι βάντες πουλιούνται περισσότερο στην Αμερική λόγω κλίματος (στα νότια τις έχουν ως φυτά κήπου). Απόσο έχω μάθει προσπαθούν να κάνουν κάτι παρόμοιο με Catts υβρίδια στην Ανατολική Ασία.
The experts say orchids are epiphytes or lithophytes but they are parasites.
They suck all the money out of your wallet.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τετ Ιαν 10, 2018 3:14 pm

Ειχα παρει μια βαντα σε βαζο απο την Κηφισιά και μου σαπισε, απο τοτε τσιγκελι και μονο τσιγκελι.
Natura Artis Magistra Η φύση είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης.
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό μπια » Τετ Ιαν 10, 2018 5:12 pm

Εγω καιγομαι για μια τετοια αλλα πουθενα δεν μπορω να τη βρω.Εκτός θέματος είναι αλλά συγχωρήστε με ...
https://c2.staticflickr.com/8/7209/6777 ... 1a07_b.jpg
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Asinta » Σάβ Ιαν 13, 2018 7:01 pm

Ευχαριστώ @VanillaPhal για τα όσα ενδιαφέροντα έγραψες!
Μπία, σε συγχωρούμε, γιατί όλες έχουμε κι έναν (και μερικές περισσότερους) καημούς. :P :lol:
Σήμερα είδα σε ένα φυτώριο κάτι καταπληκτικά Cymbidium. Οι τιμές τους ανέβαιναν με τον αριθμό των ανθοφόρων τους.
Συγνώμη Αναστασία, που στο κάναμε γενικού ενδιαφέροντος το νήμα. Αλλά θα ήθελα να υπήρχε ένα νήμα που να μπορούμε να συζητάμε για διάφορα.
Άβαταρ μέλους
Asinta

Προηγούμενη

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες