Τώρα είναι Τετ Ιούλ 30, 2014 7:10 pm

Μεταφυτευση Cymbidium

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Σάβ Απρ 03, 2010 10:40 am

Mεταφυτευσα το ταλαιπορο που ειχα.Δεν ηταν σε χωμα αλλα σε ενα υλικο σαν γυαλοβαμβακα και λιγο χωμα απο επανω.Σχεδον ολες οι ριζες σαπιες .Σκληρο φυτο,αντεξε ετσι δυο χρονιαΤο καθαρισα καλα και παραδοξως,ειχε ψευδοβολβους χωρις φυλλα αλλα σκληρους,οποτε υποθετω πως ηταν καλοι και τους αφησα .Να λιπαινω τωρα και με τι ?
Τελευταία επεξεργασία από nitsa και Παρ Νοέμ 26, 2010 12:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Σάβ Απρ 03, 2010 1:26 pm

Οι ψευδοβολβοί χωρίς φύλλα δεν προσφέρουν τίποτα πια στο φυτό. Τους λέμε "πίσω βολβούς" (Back bulbs). Μπορούν να αποκοληθούν από το φυτό και με κατάλληλη επεξεργασία που αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου την πω μπορούν να δώσουν νέα φυτά. Σημασία έχει το φυτό να έχει 4-5 ψευδοβολβούς νέους και παλιούς μαζί. Για υπόστρωμα υποθέτω πως χρησιμοποίησες τύρφη-περλίτη. Μπορείς να αρχίσεις την λίπανση. Τα Cymbidium θέλουν πλούσια λίπανση από τώρα μέχρι τον Σεπτέμβρη μια φορά την εβδομάδα με 20-20-20. Εάν βέβαια έχουμε κάποια περίοδο καύσωνα αναβάλεις την λίπανση. Καλή επιτυχία και καλές ανθοφορίες του χρόνου :D
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Σάβ Απρ 03, 2010 1:32 pm

Eχει 4 νεους και 6-7 παλιους .Αν νομιζεις οτι ειναι προτιμοτερο να τους χωρισω,να το κανω .Σε αυτη την περιπτωση,πες μου οποτε μπορεσεις για τους παλιους τι πρεπει να κανω .
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Σάβ Απρ 03, 2010 1:42 pm

Ναι. Κράτησε 1-2 παλιούς και αφαίρεσε τους υπόλοιπους.
Το τι κάνεις είναι πολύ απλό. Χώριζεις τους ψευδοβολβούς έναν έναν. Παίρνεις ένα πιάτο από γλάστρα, βάζεις 1 εκατοστό άμμο (όχι θαλάσσης) το καταβρέχεις κανονικά και πάνω στην άμμο στήνεις όρθιους τους ψευδοβολβούς ακουμπώντας τους στο τοιχωμα από το πιατάκι, χωρίς να ακουμπά ο ένας τον άλλον. Κρατάς την άμμο βρεγμένη προσθέτοντας λίγο νεράκι όποτε χρειάζεται. Ο κάθε ένας ψευδοβολβός θα "γεννήσει" νέα βλάστηση. Όταν αυτή μεγαλώσει τότε θα είναι καιρός για κανονικό φύτεμα σε ατομικό γλαστράκι.
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Σάβ Απρ 03, 2010 1:47 pm

Εγινε ! Θα το κανω την Δευτερα .Αν πετυχει εστω και ενα θα τρελαθω απο την χαρα μου .Μου αρεσει πολυ να πηγαινω καθε φορα και ενα βημα πιο περα και να τα καταφερνω ! Ευχαριστω πολυ !
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Elias » Σάβ Απρ 03, 2010 4:11 pm

Εγώ τα φυτεύω σε φλοιό πεύκου και μίγματος φυτοχώματος εσωτ. χώρου (μισό μισό) και τα πάνε μια χαρά.
Προτιμώ να μην χωρίζω τα φυτά. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα μόνο Osmocote της ΚΒ.
Φέτος άρχισα να τα λιπαίνω με υγρά λιπάσματα πλούσια σε άζωτο.
Παντελή, μία φορά την εβδομάδα δεν είναι πολύ συχνά? Ρωτάω γιατί φοβάμαι μήπως τα βλάψει.
Άβαταρ μέλους
Elias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Σάβ Απρ 03, 2010 4:58 pm

Εγω λεω να χωρισω μερικου παλιους ψευδοβολβους, για να δω αν καταφερω με τις οδηγιες του Παντελη να τα καταφερω να φτιαξω νεα φυτα.Το υπολοιπο φυτο θα το βαλω σε γλαστρα πολυ μικρη ,γιατι απ ότι καταλαβα του αρεσει το στριμωγμα .
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Σάβ Απρ 03, 2010 5:32 pm

Elias έγραψε:Παντελή, μία φορά την εβδομάδα δεν είναι πολύ συχνά? Ρωτάω γιατί φοβάμαι μήπως τα βλάψει.

Αυτή την συχνότητα λίπανσης την περίοδο της ανάπτυξης χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες καλλιεργητές στην Ελλάδα. (Χωρίς να λέω το όνομα, όλοι κατάλαβαν ποιόν εννοώ :D ) Λίπασμα περισσότερο του κανονικού δεν βλάπτει τα φυτά απλά δεν το χρησιμοποιούν. Και όταν λέω περισσότερο εννοώ σε συχνότητα όχι σε ποσότητα.
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Elias » Σάβ Απρ 03, 2010 5:38 pm

Παντελής έγραψε:
Elias έγραψε:Παντελή, μία φορά την εβδομάδα δεν είναι πολύ συχνά? Ρωτάω γιατί φοβάμαι μήπως τα βλάψει.

Αυτή την συχνότητα λίπανσης την περίοδο της ανάπτυξης χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες καλλιεργητές στην Ελλάδα. (Χωρίς να λέω το όνομα, όλοι κατάλαβαν ποιόν εννοώ :D ) Λίπασμα περισσότερο του κανονικού δεν βλάπτει τα φυτά απλά δεν το χρησιμοποιούν. Και όταν λέω περισσότερο εννοώ σε συχνότητα όχι σε ποσότητα.

Παντελή σε ευχαριστώ πολύ! Εγώ τα κακόμοιρα τα είχα μόνο με Osmocote και παρά τη μικρή ανάπτυξη φυλλώματος και νέων ψευδοβολβών, έχουν πλούσιες ανθήσεις! Όμως αναρρωτιέμαι πως αναπτύσσονται τόσο πολύ αυτά του Θερμοκηπίου (μήπως παίζει ρόλο και η ελεγχόμενη θερμοκρασία, υγρασία κ.λ.π.).
Τελευταία επεξεργασία από Elias και Σάβ Απρ 03, 2010 5:47 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Elias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Σάβ Απρ 03, 2010 5:43 pm

Θερμοκήπια Cymbidium έχει στην Ολλανδία. Εκεί όλα είναι ελεγχόμενα. Στην Ελλάδα η καλλιέργειά τους ακολουθεί άλλες πατέντες αλλά σίγουρα δεν είναι 12 μήνες τον χρόνο σε συνθήκες θερμοκηπίου.
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Elias » Σάβ Απρ 03, 2010 5:48 pm

Και μία άλλη ερώτηση, αν ποτίζω μόνο μια φορά τη βδομάδα, και ταυτόχρονα λιπαίνω με κανονικές δόσεις, δεν κινδυνεύουν μακροπρόθεσμα τα φυτά? (αν ποτίζονται συνεχώς με διάλυμα λιπάσματος δεν αυξάνεται πολύ η ποσότητα που απορροφούν?).
Άβαταρ μέλους
Elias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Σάβ Απρ 03, 2010 5:59 pm

Από εδώ και πέρα και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία, το σωστό πότισμα είναι 2 έως 3 φορές την εβδομάδα. Μία από αυτές δεν θα είναι πότισμα θα είναι λίπασμα. Αλλά αυτές είναι ιδανικές καταστάσεις. Εσύ αφού έχεις επιτυχία με τον δικό σου τρόπο καλλιέργειας δεν χρειάζεται να αλλάξεις τίποτα.Ούτε κι εγώ εφαρμόζω τις συμβουλές λίπανσης που δίνω. Ένα Cymbidium έχω όλο κι όλο, όποτε το θυμάμαι το ποτίζω, λίπασμα του βάζω μια δυό φορές τον χρόνο, το έχω στην ίδια θέση χειμώνα καλοκαίρι σε ντάλα ήλιο στην μέση της ταράτσας, και παρ΄όλα αυτά ανθίζει καθέ χρόνο. Αλλά όταν δίνω συμβουλή σε κάποιον δεν μπορώ να τον συμβουλέψω να κάνει το ίδιο. Του λέω ποιό είναι το θεωρητικά σωστό. Και εκείνος από εκεί και πέρα κάνει ότι νομίζει ....
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Elias » Σάβ Απρ 03, 2010 6:21 pm

Παντελής έγραψε: Ένα Cymbidium έχω όλο κι όλο, όποτε το θυμάμαι το ποτίζω, λίπασμα του βάζω μια δυό φορές τον χρόνο, το έχω στην ίδια θέση χειμώνα καλοκαίρι σε ντάλα ήλιο στην μέση της ταράτσας, και παρ΄όλα αυτά ανθίζει καθέ χρόνο.

Το έχω δει μπουμπουκιασμένο, ήταν σε άριστη κατάσταση, προφανώς έχει καταλάβει σε ποιου ταράτσα βρίσκεται :D :D :D
Απλά, μου κάνει εντύπωση η υπερβολική αναπτυξη και τέλεια ανθοφορία αυτών που κυκλοφορούν στην αγορά, γι' αυτό θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου.
Άβαταρ μέλους
Elias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Σάβ Απρ 03, 2010 6:54 pm

Ηλία, αύτά του εμπορίου, έχουν περάσει τη ζωή τους σέ ένα περιβάλλον, όπου δύο υπολογιστές (ο ένας είναι καβάτζα) ελέγχουν θερμοκρασίες, ανεμηστήρες, σκίαστρα, ποτίσματα κοκ. Το ανθρώπινο χέρι τα πιάνει μόνο μετά τη συσκευασία. Και όλες αυτές οι παράμετροι, έχουν υπολογιστεί μετά από εκτεταμένα πειράματα για να πετύχουν την τέλεια ανάπτυξη στο μικρότερο δυνατό χρόνο.

Ναι, λιπαίνω κάθε Κυριακή, τι θέλεις να κάνω? να τα αφήνω να μου φωνάζουν "πεινάω"???
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Elias » Κυρ Απρ 04, 2010 6:41 am

Marios Giannakoulias έγραψε: Ναι, λιπαίνω κάθε Κυριακή, τι θέλεις να κάνω? να τα αφήνω να μου φωνάζουν "πεινάω"???

Εντάξει, με πείσατε :D
Άβαταρ μέλους
Elias

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Δευτ Ιουν 21, 2010 10:25 am

Φοβηθηκα να την ξαναενοχλησω ,μιας και την ειχα ηδη μεταφυτευσει ,και ετσι εβγαλα με προσοχη μονο ενα παλιο ψευδοβολβο...Τρεις μηνες μετα...
Εικόνα

Χρειαζεται να κανω κατι αλλο τωρα ? Να το φυτεψω...να το λιπαινω ......????
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό angelwho » Δευτ Ιουν 21, 2010 10:35 am

και εμενα νιτσα του ψευδοβολβους που ειχα παρει απο την εκθεση της κηφισιας εχουν πεταξει αλλα τους ειχα σε γλαστρα
If we could see the miracle of a single flower clearly, our whole life would change.” Buddha
Άβαταρ μέλους
angelwho

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Δευτ Ιουν 21, 2010 10:36 am

Έχεις τρελαθεί από την χαρά σου ή ακόμα αντέχεις;;; :lol: :lol: :lol:
Μην αλλάξεις τίποτα, συνέχισε με τις ίδιες φροντίδες, να μεγαλώσει κιάλλο, να βγάλει και ρίζες και τότε (τέλος Σεπτέμβρη υπολογίζω) το βάζεις σε δική του γλάστρα. Ναι και στο λίπασμα.
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Δευτ Ιουν 21, 2010 11:32 am

Παντελής έγραψε:Έχεις τρελαθεί από την χαρά σου ή ακόμα αντέχεις;;; :lol: :lol: :lol:
Μην αλλάξεις τίποτα, συνέχισε με τις ίδιες φροντίδες, να μεγαλώσει κιάλλο, να βγάλει και ρίζες και τότε (τέλος Σεπτέμβρη υπολογίζω) το βάζεις σε δική του γλάστρα. Ναι και στο λίπασμα.

Νομιζω πως το "τρελαθει " ειναι πολυ λιγο !! Μεχρι τωρα το κοιταζα καθε μερα..απο δω και περα με βλεπω να κοιμαμαι μαζι του !! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
nitsa

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Τετ Ιουν 23, 2010 4:30 pm

Νίτσα να σου ζήσει.οι κόποι σου ανταμοίβονται
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό nitsa » Τετ Ιουν 23, 2010 4:42 pm

Ευχαριστωωωω !!! :D :D
Άβαταρ μέλους
nitsa

Re: Μεταφυτευση Cymbidium

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Δευτ Δεκ 27, 2010 3:09 pm

Νίτσα τι κάνει το μικρό cymbidium;το μεταφύτεψες;αναπτύχθηκε;
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό nitsa » Δευτ Δεκ 27, 2010 5:33 pm

Μια χαρα ειναι !!! Εχει και δυο φυλαα.... :( Σε 5 χρονια που θα γινει φυτο θα σας δειξω και τα ανθη του.... :( ....και εγω δεν ειμαι Μαριος Γ. στην υπομονη......
Άβαταρ μέλους
nitsa

Δημοσίευσηαπό Λεωνίδας » Δευτ Δεκ 27, 2010 8:18 pm

Μην στεναχωριεσαι! Θα μεγαλωσει οπως και τα δικα μου που εχουν μικρους ψευδοβολβους!
Λεωνίδας

Δημοσίευσηαπό Μάρθα » Κυρ Ιουν 17, 2012 10:50 am

Παιδιά για σας μεταφύτευσα χθες το cymbidium μου ήταν σε μια πολύ μικρή γλαστρούλα ήταν γεμάτη ρίζες και είχε πολύ λίγο φυτόχωμα . Το έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα και έβαλα μέσα και λίγο φλοιό όμως τα 3/4 ήταν φυτόχωμα . δεν ξέρω αν έκανα καλά . Ακόμα έκοψα την γλάστρούλα που ήταν μέσα με ψαλίδι και δεν το πείραξα καθόλου ούτε του άνοιξα τις ρίζες του το φύτεψα κατευθείαν στην νέα γλάστρα .δεν ξέρω αν έκανα καλά . το αγόρασα τον περασμένο Νοέμβριο και από τότε έβγαλε 3 νέους βολβούς . το είχα μέσα στο σπίτι κοντά σε συρόμενη πόρτα και συνέχεια είχε φως .
Μάρθα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ερωτήσεις-Συζητήσεις-Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες