Τώρα είναι Παρ Οκτ 31, 2014 11:55 pm

Αγριες ορχιδεες

Απορίες και ερωτήσεις σχετικά με την καλλιέργεια τροπικών ορχιδέων.

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό nitsa » Πέμ Φεβ 11, 2010 7:43 pm

Μολις μιλησα με ενα φιλο και μου ειπε οτι γνωριζει περιοχες με αγριες ορχιδεες στη Διρφη αλλα και σε αλλες περιοχες .Ποτε ειναι η καταληλη εποχη να κανω εφοδο για να συλλεξω φυτα ?
Άβαταρ μέλους
nitsa

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό mario » Πέμ Φεβ 11, 2010 7:48 pm

nitsa έγραψε:Μολις μιλησα με ενα φιλο και μου ειπε οτι γνωριζει περιοχες με αγριες ορχιδεες στη Διρφη αλλα και σε αλλες περιοχες .Ποτε ειναι η καταληλη εποχη να κανω εφοδο για να συλλεξω φυτα ?

Τον Δεκέμβρη με τα χιόνια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Πέμ Φεβ 11, 2010 7:58 pm

Νιτσα.. θαρχισω απο το δευτερο που ηθελα να πω.. δεν ειναι καλο να συλλεγουμε φυτα απο την φυση , και γω που το εκανα για δυο φυτα τοκανα απο σιγουρια οτι τα φυτα δε θα ζουσαν εκει λογω καταπατησης.. αλλα και παλι η δικιολογια μου ηταν ο ενθουσιασμος και η αμαθεια μου τοτε.. φυσικα δε το λεω για να μαλωσω εσενα ουτε κανεναν, παρα μονο γιατι οφειλουμε να διαφυλαξουμε το ευαισθητο οικοσυστημα αυτων και οχι μονο φυτων.. μετα απο αυτο ειναι ευθυνη του καθενος πως θα το κανει , και αν το κανει. εγω προσωπικα θα κανω το καθετι να τις καλλιεργησω απο σπορο και απο κει και μετα δε θα νιωθω τυψεις απο τα φυτα που εβγαλα και μπορει να παρασυρθω και να ξαναβγαλω.. Μπορει να φανω φυσικα υπερβολικος στους υπολοιπους αλλα τακτικη μου ειναι προσοχη στα φυτα μας.

Αυτη την περιοδο αρχισαν οι ανθοφοριες, θα ηταν αποτελειωτικο να ξεριζωσεις ενα -οπως και να το κανουμε δυσκολο σε καλιεργεια- φυτο.. μια ορχιδεα απο τη φυση μπορει καποιος να αφαιρεσει τις περισσοτερες φορες το καλοκαιρι οταν εχει χασει ανθη και φυλλα.. αφαιρωντας τον βολβο αργα το καλοκαιρι και φυλασωντας σε δροσερο σκοτεινο μερος, ετσι ειχα κανει εγω.. και πετυχε.. ποτε ομως ενα φυτο στην αναπτυξη.. τον βολβο τοποθετουμε στο χωμα σεπτεμβρη.. αλλα αυτο εχει σχεση και με το ποτε αναπτυσεται ενα φυτο.. ισως καποιοι μπορουν να σε διαφωτισουν καλυτερα σαυτο..

Το τι θα κανεις με αυτο το θεμα και σε τι βαθμο ειναι δικη σου αποφαση τελικα.
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:00 pm

mario έγραψε:
nitsa έγραψε:Μολις μιλησα με ενα φιλο και μου ειπε οτι γνωριζει περιοχες με αγριες ορχιδεες στη Διρφη αλλα και σε αλλες περιοχες .Ποτε ειναι η καταληλη εποχη να κανω εφοδο για να συλλεξω φυτα ?

Αληθεια , εχεις αφαιρεσει με φυλλα ορχιδεα και σου επεζησε Μαριε?
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό mario » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:10 pm

Vegasastron έγραψε:
mario έγραψε:

Τι'ναι αυτά που λες βρε Παναί... είπα να γράψω Δεκέμβρη με τα χιόνια για να την αποτρέψω....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό dina » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:10 pm

Vegasastron έγραψε:
mario έγραψε:

να αφαιρέσει ο Μάριος ορχιδέα? με φύλλα ή χωρίς? :mrgreen:

η απάντησή του ήταν αλληγορική ;)
Άβαταρ μέλους
dina

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό dina » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:11 pm

άντε ταυτόχρονα απαντήσαμε :) :)
Άβαταρ μέλους
dina

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:18 pm

Νίτσα μην το κάνεις. Η Δίρφη είναι μεν γεμάτη Dactylorhiza saccifera (είναι ζιζάνιο στη περιοχή) αλλά το φυτό δεν θα σου ζήσει. Θέλουν κρύο, και οποσδήποτε αποθήκευση στο ψυγείο για 4 μήνες. Επίσης αν και θέλουν πολύ και συχνό πότισμα, σαπίζουν σαν διάολοι, γιατί θέλουν δροσερές γλάστρες. Οπότε είναι δώρο άδωρο στις δικές μας συνθήκες.
Τέλος, δεν πρέπει να μαζεύουμε άγρια φυτά, κυρίως όταν δεν έχουμε την επαρκή εμπειρία για να τα φροντίσουμε. Αυτό ισχύει για όλα τα φυτά εκτός από το Bulbophyllum lobbii
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:54 pm

:oops: ... ( :( )
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:59 pm

γιατί????

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό tkodka » Πέμ Φεβ 11, 2010 9:41 pm

Νίτσα συγνώμη που θα σου φωνάξω αλλα ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ μην συλλέξεις άγριες ορχιδέες απο τη φύση.
Ειναι σαν να τις σκοτώνεις επιτόπου.Ολα αυτα που ειπε ο Μάριος ειναι απόλυτα σωστά , δεν επιζούν ουτε και σε έμπειρους καλλιεργητές , πολύ περισσότερο σε κάποιον που δεν έχει επίγνωση αυτων των πλασμάτων.
Αν εχεις τοσο μεγάλη τρελλα με αυτες πηγαινε φωτογράφησε τες , η προσπάθησε να τις αναπαραγάγεις (οδηγιες στο αμεσο μελλον , συγχωρήστε με αλλα ειμαι μονιμα στο τρεξιμο) η στο κάτω κάτω πες μου και θα σου στείλω μερικές το καλοκαίρι, όμως μην τις βγάλεις απο το βουνό ..Ειναι πολύ κρίμα να κυνηγάω τον κάθε Αλβανό που συλλέγει sacifferes στον Γράμμο για να τις παει για Σαλέπι ή να κάνω ολόκληρο αγώνα για τους Σαλεπιτζήδες που καταστρεφουν ολόκληρες αποικίες με Ophrys Hystera στην Κατουνα Αιτωλοακαρνανίας , και την ίδια ώρα άνθρωποι σαν και εμας που ξέρουμε τι σημαίνει ορχιδέα να σκεφτόμαστε οτι μπορεί να βγάλουμε καποιες απο τη φύση.
Και πάλι συγνωμη για το έντονο της γραφής μου

Τασος

ΥΓ.Παντως σημειωσε τις περιοχές να τις επισκεφθουμε.ΜΠορεί να έχουν ενδιαφέρον για αναπαραγωγικούς σκοπούς (συλλογή σπόρων ισως).Και μην τις αναφέρεις δημοσίως για να μην τις βλέπουν "πονηρα" ματια.
tkodka

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό mario » Πέμ Φεβ 11, 2010 9:56 pm

Έτσι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Margarita » Πέμ Φεβ 11, 2010 11:06 pm

Θα σταθώ σε όσα προανέφεραν ο Τάσος και ο Μάριος.
Η αναπαραγωγή από σπόρο των άγριων ειδών φαντάζομαι πως θα είναι δύσκολη υπόθεση. Έχετε καταφέρει να αναπαράγετε από σπόρο κάποια είδη? Και τα φυτά που δημιουργήθηκαν από το σπόρο πως συμπεριφέρονται μετά?

Πανέμορφο λουλούδι το Bulbophyllum lobbii. Τώρα το είδα.
"Η Μαργαρίτα η Μαργαρώώώώ ήτανε πέρσι τέτοιο καιρόόόό
που απ’ του χάρου τα δόντια γλύτωσε τούτο το πονεμένο, το όμορφο φυτόόόό!!!"
Και φέτος σκότωσε δύο τρία στο φτερό!!!
Άβαταρ μέλους
Margarita

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Φεβ 11, 2010 11:12 pm

Εγώ δεν έχω αναπαράγει πολλά, μόνο Serapias lingua και Himantoglossum robertianum, αλλά ο Τάσος καλλιεργεί πολλά είδη εδώ και χρόνια. Τα φυτά από σπόρο συμπεριφέρονται καλύτερα.

Αυτό οφείλεται στη διαδικασία της εξέλιξης. Φυτά που δεν θα έχουν τα κατάλληλα γονίδια να ανταπεξέλθουν στις συνθήκες τεχνητής καλλιέργειας, θα πεθάνουν.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό mario » Πέμ Φεβ 11, 2010 11:16 pm

Μαργαρίτα, προηγουμένως ξαναχάζευα τις ophrys που καλλιεργεί από σπόρο ο Τάσος εδώ :
http://greekorchidsociety.freeforums.or ... s-f78.html" onclick="window.open(this.href);return false
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Πέμ Φεβ 11, 2010 11:42 pm

Νιτσα ? ... :(
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Margarita » Παρ Φεβ 12, 2010 12:11 am

Η εξέλιξη των ειδών σωστά. Απλά εγώ πίστευα ότι θα κρατούσαν στο dna τους μερικές από τις προτιμήσεις διαβίωσης του μητρικού φυτού. Ευχαριστώ για το λινκ Μάριε.
Άβαταρ μέλους
Margarita

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Παρ Φεβ 12, 2010 7:42 am

φυσικά το κρατάνε, απλά όπως όλοι έχουμε διαφορετικά πρόσωπα, μάτια, κλπ, έτσι και από αυτά τα φυτά θα υπάρχουν μικροδιαφορές, και θα επιβιώσουν αυτά που είναι πιο καλά προσαρμοσμένα.

Είναι αυτό που ο Darwin είπε ''survival of the fittest'' όπου το ''fittest'' σημαίνει αυτού που εχει τις κατάλληλες προσαρμογές για τον συγκεκριμένο οικολογικό θώκο και όχι ο πιο δυνατός

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό tkodka » Παρ Φεβ 12, 2010 8:42 am

Μια εξηγηση λίγο πιό πολύ λεπτομερέστερη γιατι δεν αντεχουν οι προερχόμενοι απο τη φυση ενω οι καλλιεργουμενες αντεχουν.
Οταν σπέρνω σε μια φλάσκα σπόρους , αυτοι είναι σε αριθμό πανω απο 100-200 σε καθε μια μια και ειναι σε μέγεθος σκόνης(δεν φαίνονται με γυμνό μάτι χρειάζεται μικροσκόπιο)).Απο αυτους φυτρώνουν περίπου το 40 % (οι πιό δυνατοι? οι πιο τυχεροι ? ) και απο αυτους καθως ανταγωνίζονται μεσα στη φλάσκα περιπου 20-30 (οι πιό μεγάλοι) μεταφυτευονται σε άλλη φλασκα .Συνεχίζοντας απο αυτους τους 20-30 που μοιραστηκαν σε 4-5 νεες φλάσκες (συνηθως 5-6 σε καθε μια) 2-3 απο καθε μια θα οριμασουν βολβο υπερσκελίζοντας τους υπόλοιπους και θα είναι δυνατοι για φυτεμα στο χώμα.Και τελικά απο 10-15 ώριμους βολβούς 8-12 θα καταφέρουν να ξεπεράσουν τη περίοδο ωριμανσης του πρωτου καλοκαιριού και τελικα 5-7 θα κατφερουν να μην σαπίσουν απο τις πρωτες βροχές του οκτωβρη και να δώσουν τελικά φυτά ικανα για ανθοφορία τον επόμενο χρόνο.
Ολα αυτα τα περιέγραψα για να τονίσω οτι σε όλη αυτητη διαδικασία βασικό ρόλο έπαιξε η ΕΞΕΛΙΞΗ. Τελικά τα πιο δυνατα φυτα επιβιώνουν.Προσοχη όμως το τι σημαίνει "δυνατο" και τι "αδυνατο" ειναι καθαρα υποκειμενικο.Στην προκειμένη περίπτωση "δυνατο" ειναι αυτο που καταφερνει και επιβιώνει - υπερσκελίζει τα άλλα σε συνθήκες δικες μου(φλασκας κλπ)
Αντιστοιχη ΕΞΕΛΙΞΗ συμβαίνει στο φυτρωμα στη φύση, μονο που εκεί το "δυνατο" που τελικά επιβιώνει ειναι "δυνατο" σε συνθηκες δικες του (φυσης ,μυκητων κλπ).Εχουμε λοιπόν δυο φυτα, το ένα απο τη φυση , το άλλο απο φλάσκα, κανενα απο τα δυο δεν μπορεί να τα καταφέρει στις συνθήκες του άλλου γιατι σε αλλες συνθηκες μπορεί να μην ειναι "δυνατο" αλλα "αδυνατο".
Και για ακομη περισσότερες λεπτομέρειες, ολα αυτα συμβαίνουν εξαιτιας της ιδιαιτερότητας των συγκεκριμένων πλασμάτων που αφορα την αλληλοεξαρτηση τους απο μυκητες και την απόλυτη ειδικευση τους σε συκεκριμένους απο αυτους .
Νομιζω οτι έγινα σαφής , αν όχ, ι προθυμα απαντω σε απορίες.

Τασος
tkodka

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό nitsa » Παρ Φεβ 12, 2010 10:44 am

Ενταξει,ενταξει !Μην βαρατε ολοι μαζι ! Φυσικα , δεν ειμαι καμια ειδικος ,απλα λατρευω τα λουλουδια .Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη της αμαθειας , ετσι και εγω μη γνωριζοντας ολα οσα μου αναφερατε θεωρησα οτι αν βγαλω λιγους βολβους και τους φυτεψω στον πλατανο θα ηταν οκ. Ανοησια μου και την αναγνωριζω ! Καλημερα σας και χαιρομαι που σας γνωρισα και διορθωνετε τυχον χαζομαρες που μπορει να εχω κανει αθελα μου η να σκοπευα να κανω καλη ωρα .
Άβαταρ μέλους
nitsa

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Παρ Φεβ 12, 2010 11:29 am

Οχι , προς Θεου, δε βαρα κανεις .. ο καθεις με τον τροπο του προσπαθει να προστατευσει κατι που εν γενει οφειλει και πρεπει να ζει εκει που οι συνθηκες του το επετρεψαν.. οπως εξηγει αλλωστε και ο Τασος. Εγω , το εξωμολογηθηκα και μαλιστα εχω δειξει και το ιμαντογλωσσο και τις μαμοζα που απο τρελα και λατρεια οπως λες και συ Νιτσα, ξεριζωσα, αλλα που κανεις δε με μαλωσε , ομως με παρατηρησεις οπως και οι πιο πανω καταλαβα οτι ειναι ματαιο ουτως η αλλως, οχι μονο απο πλευρα σεβασμου της φυσης εννοω. Η καλλιεργεια τους ειναι δυσκολη και γω προσωπικα δε θα τρεχω να βρω συμβατους μυκητες και καθολικες συνθηκες για να καταφερω με το ζορι να κρατησω κατι που εν τελει λατρευω να βλεπω στη φυση, και μαλιστα διπλα ακριβως στην πολη μου. Το αν τα καταφερει το Ιμανογλωσσο μου τελικα σιγουρα θα εχει να κανει με την τυχη.. αυτο που θα προσπαθησω ειναι καλλιεργεια απο σπορο. Τελικα στο δικο μου σπιτι και χώρο θα δειξει ποια αγαπα να μεγαλωσει διπλα μου. Στο μερος που λες θα ηταν πολυ ομορφο να οργανωθει μια εκδρομη.. εδω στα βορεια ετοιμαζω και γω τις δικες μου για τους Θεσσαλονικεις ..

Παναγιωτης.
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό mario » Παρ Φεβ 12, 2010 12:17 pm

Τουλάχιστον εσύ Νίτσα ρώτησες πριν πράξεις...
άλλοι με το πρόσχημα πως βρήκανε στο κτήμα τους (!!!) στο χωράφι τους στην αυλή τους στο .....μπάνιο τους ophrys τις ξεριζώνουν για να τις βάλουν σε γλάστρα !!!
Λες και αν (λέμε αν) φύτρωνε ophrys στο κτήμα τους δεν θα ήταν πιο όμορφο να την θαυμάζεις εκεί.

Εντάξει άνθρωποι σαν τον Μάριο, τον Τάσο, τον Άγγελο και δεν ξέρω ποιον άλλο που το έχουν σπουδάσει το άθλημα να το καταλάβω....
ξέρουν από που θα πάρουνε τι θα πάρουνε πως θα τις πάρουνε και με ποιους τρόπους θα τις πολλαπλασιάσουν... αν και πάλι έχω ενδοιασμούς στην αφαίρεση φυτών από το περιβάλλον τους, αλλά εντάξει είναι δικό μου το κόλλημα.

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο...
Υπάρχει η δυνατότητα να πολλαπλασιάσεις τέτοιου είδους φυτά στο σπίτι και να τα φυτέψεις ξανά στην φύση σε παρεμφερή περιβάλλοντα ?
δηλαδή να γίνει το ανάποδο... υπάρχει περίπτωση να επιβιώσουν τα φυτά ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Παρ Φεβ 12, 2010 1:20 pm

φυσικά τέτοια προγράμματα υπάρχουν παντού στην Ευρώπη (η Ελλάδα δεν είναι Ευρώπη). Για παράδειγμα μερικά στο Ηνωμένο Βασίλειο:

http://www.britainsorchids.fieldguide.c ... HC=1&PSD=1" onclick="window.open(this.href);return false" rel="nofollow

Πάντως να σημειώσουμε πως τα περισσότερα είδη είναι βραχύβια ούτως ή άλλως

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Margarita » Παρ Φεβ 12, 2010 2:21 pm

Νίτσα κανείς δε σε "βάρεσε". Ελπίζω να παραμείνεις στο φόρουμ.

Να ευχαριστήσω και τους πιο έμπειρους για τις τόσο πολύτιμες πληροφορίες που μοιράζονται μαζί μας. Πραγματικά έχω μάθει πολλά από εσάς...
Τελευταία επεξεργασία από Margarita και Παρ Φεβ 12, 2010 2:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Margarita

Αγριες ορχιδεες

Δημοσίευσηαπό Amina » Παρ Φεβ 12, 2010 2:28 pm

Νίτσα, η ερώτηση σου έδωσε αφορμή να ειπωθεί αυτό που από παλαιά πονάει, για αυτό και η συζήτηση έγινε έντονη.

Θα προσθέσω κάτι ακόμη.
Πέρυσι τον χειμώνα μαζί με την εφημερίδα “Ελευθεροτυπία” κυκλοφορήσαν και έγιναν ανάρπαστα δυο λευκώματα με πολύ ωραίες φωτογραφίες ελληνικών ορχιδεών. Για μένα, και μάλλον για πολλούς άλλους ανθρώπους, ήταν μια πραγματική αποκάλυψη και γι'αυτό νοιώθω μεγάλη ευγνωμοσύνη στους συγγραφέα και εκδότες. Όμως, αυτό που μου έκανε κάκιστη εντύπωση, ότι πουθενά, ούτε στην εφημερίδα στις σελίδες που διαφήμιζε το λεύκωμα, ούτε στο ίδιο το λεύκωμα δεν υπήρχε ούτε ένα μήνυμα που να έλεγε “μη συλλέγεις, μη κόβεις, θα συμβάλλεις στην καταστροφή της φύσης της Ελλάδας, όποιες καλύτερες προθέσεις και να έχεις”. :cry: Τελικά, μπορεί το συγκεκριμένο λεύκωμα δούλεψε ως προτροπή στο να πάει κάποιος ενθουσιασμένος αναγνώστης στο βουνό με τσάπα, ή να αγοράζει στη λαϊκή τις κομμένες ορχιδέες...

Εγώ θα έλεγα ότι τα συμπεράσματα αυτής η συζήτησης είναι πολύ σημαντικά, και είναι κάτι που πρέπει να ξέρει καθένας. Προτείνω να δημοσιευτούν στις ανοιχτές σελίδες του φόρουμ.
Άβαταρ μέλους
Amina

Επόμενο

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ, ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης