Τώρα είναι Πέμ Ιούλ 31, 2014 3:17 am

οι ορχιδεες μου

Απορίες και ερωτήσεις σχετικά με την καλλιέργεια τροπικών ορχιδέων.

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Τετ Σεπ 29, 2010 6:19 pm

παρακαλω δειτε και συμβουλευστε την πρωταρα
Συνημμένα
P1010897.JPG
Αυτη ειναι mini mark δεν μουεχει ανθισει ακομα. Σαν να γερνει λιγο πρεπει να την μεταφυτευσω?
P1010904.JPG
Αυτην την αγορασα τελευταια και την διατηρω σε καλη ελπιζω κατασταση
P1010905.JPG
Αυτη εχει λιγες ξερες ριζες αλλα δεν την πειραζω
P1010906.JPG
P1010908.JPG
P1010907.JPG
και ουπς η πρωτη μου ανθοφορια ever (αρα μαλλον τα παω καλα ε?
P1010909.JPG
Αυτην την εχω κανενα 6μηνο ουτε θυμαμαι το χρωμα της αλλα και αυτη παει καλα βγαζει φυλλα και ριζες
P1010910.JPG
P1010873.JPG
και εδω ανθισμενη πριν απο λιγο καιρο
P1010912.JPG
P1010913.JPG
Αυτη είναι η Blc Haw Yan Beauty Hong
P1010914.JPG
P1010916.JPG
Αυτο το μωρο μου το εφεραν δωρο (γιαυτο και η κορδελα μην γελασετε δεν θα την αφησω για παντα), προσεξτε σε τι υποστρωμα την εχουν. Να την αφησω ετσι?
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό nitsa » Τετ Σεπ 29, 2010 6:39 pm

Aυτη στην 5η φωτο ειναι φανταστικη !!!!!!
Αυτη στην 6η φωτο , θα σε πικρανω αλλα αυτα ειναι ριζες,οχι ανθοφορα ..
Την 1η που γερνει , αν ημουν στη θεση σου θα την στερεωνα με δυο καλαμακια να σταθει ισια και χωρις να κουνιεται και θα την μεταφυτευα τον Μαϊο...καλο μου φαινεται το υποστρωμα της.
Η cattleya σου ειναι πανεμορφη !!!
Mια χαρα τα φυτα σου ! Για να βγαζουν και τοσες νεες ριζες περνουν σιγουρα καλα !Τα κασπω να προσεχεις πολυ....συνηθως δημιουργουν σαπισματα...αν τα θες βαλε τουλαχιστον λιγο λεκα κατω να στεκεται η γλαστρα σου ψηλοτερα...
Να τις χαιρεσαι....αντε ,να σου ανθισουν στις γιορτες να σε ξετρελανουν !!! :D :D
Άβαταρ μέλους
nitsa

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Σεπ 29, 2010 6:46 pm

οι ορχιδέες, όπως και τα περισσότερα φυτά μεταφυτεύονται όταν μεγαλώνουν οι ρίζες τους. Οι Phalaenopsis τώρα σε λίγο με το χειμώνα θα σταματήσουν, οπότε έπρεπε να τις μεταφυτεύσεις Μάιο~Ιούνιο.
Η Cattleya, πρέπει να δεις πότε θα ξεκινήσει για να της αλλάξεις γλάστρα και υπόστρωμα.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 12:52 am

nitsa δεν καταλαβα, γιατι να στεκονται ψηλοτερα? οταν τις ποτιζω τις βγαζω απο το κασπο και τις ξαναβαζω οταν στραγγιξουν καλα. το λες ισως για να περνουν αερα?

οσο για τα ανθοφορα ναι το καταλαβα σημερα το πρωι οτι ειναι ριζες... ασχετη.... προσεξα οτι οι παλιες βγαζουν ανθοφορο στον κορμο αναμεσα στα φυλλα σωστα?

να μεταφυτευσω λοιπον τον Μαιο. υποστρομα τι να βαλω? λαβα σκεφτομαι...
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Nikos » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:09 am

οποιος έβαλε υπόστρωμα λαβα θα μετανιώσει την επομενη μεταφυτέψει :? ριζα τις ορχιδέας κολλάει και αγκαλιάζει τα κομματάκια τις και δεν μπορείς να τα βγάλεις :roll:θα κοπούνε όλες ρίζες :!:
Άβαταρ μέλους
Nikos

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:00 am

εγώ έχω όλες μου τις P. σε λάβα, και τώρα βάζω και τις Cattleya σιγά σιγά. Γιατί να τις μεταφυτεύσω? το υπόστρωμα δε σαπίζει. Και να τις μεταφυτεύσω, δεν χρειάζεται να το καθαρίσω από τις ρίζες, γιατί δεν θα έχει σαπίσει..

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Nikos » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:08 am

Marios Giannakoulias έγραψε:εγώ έχω όλες μου τις P. σε λάβα, και τώρα βάζω και τις Cattleya σιγά σιγά. Γιατί να τις μεταφυτεύσω? το υπόστρωμα δε σαπίζει. Και να τις μεταφυτεύσω, δεν χρειάζεται να το καθαρίσω από τις ρίζες, γιατί δεν θα έχει σαπίσει..
λάβα μαζεύει άλατα και μετά σαπίζουνε ρίζες... :( ο πρώτος λόγος μεταφυτέψεις αύξηση Ph υποστρώματος
Άβαταρ μέλους
Nikos

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:16 am

πότισμα με κιτρικό οξύ... αν και οι Vanda και τα Dendrobium biggibbum hybrids είναι 4 χρόνια τώρα σε λέκα και δεν έχουν παρουσιάσει τίποτα.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό nitsa » Πέμ Σεπ 30, 2010 7:29 am

Αν τις στραγγιζεις πολυ καλα ενταξει .Ανθοφορο συνηθως βγαζει λιγο ψηλοτερα , αλλα μπορει να βγαλει και απο αρκετα χαμηλα, αλλα το ανθοφορο εχει αλλη οψη..οχι τοσο στρογγυλο στην ακρη του..οχι τοσο γιαλυστερο στην ακρη του .
Για υποστρωμα εχει δημοσιευση για τα υποστρωματα ,με προτασεις και συζητησεις για ολα τα υλικα....διαλεξε οτι εσυ νομιζεις οτι σε διευκολυνει .
Μαριε...τι ειναι το κιτρικο οξυ και καθε ποτε το χρησιμοποιεις ?:D
Άβαταρ μέλους
nitsa

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 12:46 pm

παιδακια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια/συμβουλες σας. Εχω μπερδευτει λιγο με τα υποστροματα το εχω διαβασει το αρθρο αλλα δεν μπορω να επιλεξω, δεν ξερω ποιο ειναι το ευκολοτερο/καλυτερο. οποιος μπορει ας μου πει. οχι ομως πολυπλοκα πραγματα.

θελω και εγω να μαθω τι ειναι το κιτρικο οξύ.....
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό nitsa » Πέμ Σεπ 30, 2010 12:56 pm

Να σου πω τι εχω κανει εγω. Φετος εβαλα τα μεγαλα φυτα μου σε λεκα , γιατι αυτες που ηταν σε λεκα και τις μεταφυτευσα ειχαν ελαχιστα σαπισματα ριζας σε σχεση με τον φλοιο .Το μονο που παρατηρισα ειναι οτι με τη λεκα θελει λιγο περισσοτερο ποτισμα .
Τωρα οσον αφορα τα μικρα φυτα με λιγες ριζες (οπως καποιες που πηρα το χειμωνα απο lidl και ηταν ταλαιπωρημενες) , στον φλοιο πηγαν καλυτερα , ισως γιατι ο φλοιος ειχε περισσοτερη υγρασια και βοηθηθηκαν οι νεες μικρες ριζες που ειχαν . :D
Άβαταρ μέλους
nitsa

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Πέμ Σεπ 30, 2010 1:09 pm

Οι επαγγελματίες παραγωγοί Phalaenopsis χρησιμοποιούν σαν υπόστρωμα φλοιό πεύκου. Το βλεπουμε σε όλες τις εμπορικές Phalaenopsis που αγοράζουμε. Δεν βλέπω τον λόγο γιατί εμείς οι ερασιτέχνες θα πρέπει να κάνουμε κάτι διαφορετικό. Τόσα χρόνια καλλιεργώ όλες μου τις Phalaenopsis σε σκέτο φλοιό πεύκου με καλά θα έλεγα αποτελέσματα. Ναι, χρειάζεται μεταφύτευση κάθε 2-3 χρόνια, αλλά έτσι κι αλλοιώς θα γίνει η μεταφύτευση γιατί σε 3 χρόνια, αν όλα πάνε καλά, το φυτό θα έχει μεγαλώσει και θα χρειάζεται ένα νούμερο μεγαλύτερο γλαστράκι.

Αλλά επειδή ξέρω, και το έχω ξαναπεί, ότι το υπόστρωμα πάει πακέτο με το πότισμα και το πόσο "βαρύ" ή "ελαφρό" χέρι έχει ο καθένας μας στα ποτίσματά του, ποτέ Μέμη μου δεν θα πω σε κάποιον να χρησιμοποιήσει ένα συγκεκριμένο υπόστρωμα. Αυτό είναι προσωπική επιλογή και από τις επιλογές μας εξαρτάται το απότέλεσμα. Και τελικα από το αποτέλεσμα δηλαδή τις ανθοφορίες κρίνεται και η ορθότητα των επιλογών.

Γιαυτό πάντα το μόνο που λέω είναι το τι κάνω εγώ :D :D
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Ροδάνθη » Πέμ Σεπ 30, 2010 2:46 pm

Memi έγραψε:παιδακια σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια/συμβουλες σας. Εχω μπερδευτει λιγο με τα υποστροματα το εχω διαβασει το αρθρο αλλα δεν μπορω να επιλεξω, δεν ξερω ποιο ειναι το ευκολοτερο/καλυτερο. οποιος μπορει ας μου πει. οχι ομως πολυπλοκα πραγματα.

θελω και εγω να μαθω τι ειναι το κιτρικο οξύ.....
=Ξυνό ή απλώς λεμόνι
Αυτο που χρησιμοποιούμε στη μαγειρική
Άβαταρ μέλους
Ροδάνθη

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 4:26 pm

καλα τα λες παντελη. εξάλλου στην ζωη ολα ειναι θεμα επιλογων ακομα και οι ορχιδεες....
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 5:24 pm

nitsa έγραψε:Aυτη στην 5η φωτο ειναι φανταστικη !!!!!!
Αυτη στην 6η φωτο , θα σε πικρανω αλλα αυτα ειναι ριζες,οχι ανθοφορα ..
Την 1η που γερνει , αν ημουν στη θεση σου θα την στερεωνα με δυο καλαμακια να σταθει ισια και χωρις να κουνιεται και θα την μεταφυτευα τον Μαϊο...καλο μου φαινεται το υποστρωμα της.
Η cattleya σου ειναι πανεμορφη !!!
Mια χαρα τα φυτα σου ! Για να βγαζουν και τοσες νεες ριζες περνουν σιγουρα καλα !Τα κασπω να προσεχεις πολυ....συνηθως δημιουργουν σαπισματα...αν τα θες βαλε τουλαχιστον λιγο λεκα κατω να στεκεται η γλαστρα σου ψηλοτερα...
Να τις χαιρεσαι....αντε ,να σου ανθισουν στις γιορτες να σε ξετρελανουν !!! :D :D

Αυτη που λες στην 5η φωτο ειναι η πρωτη που ανθισε στα χερια μου να δεις χαρα που εκανα....

τις γιορτες ε? ανυπομονω .....
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:27 pm

H Ρ. έχει δίκιο, το κιτρικό είναι το ξινό που χρησιμοποιείται στις μαρμελάδες κλπ. Πάντως τόσα χρόνια δεν έχουν πρόβλημα οι ρίζες, θα βάλω φώτο αύριο.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:30 pm

Marios Giannakoulias έγραψε:H Ρ. έχει δίκιο, το κιτρικό είναι το ξινό που χρησιμοποιείται στις μαρμελάδες κλπ. Πάντως τόσα χρόνια δεν έχουν πρόβλημα οι ρίζες, θα βάλω φώτο αύριο.

Δηλαδή ποτίζεις παντα με κιτρικο οξύ ή μια φορά στο τόσο? και το κανεις για να μην σαπισουν οι ρίζες? κατάλαβα καλά?
Άβαταρ μέλους
Memi

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:35 pm

όταν μαζέψει άλατα μόνο (κάθε κάποια χρόνια) απλά για να μην έχουν άλατα.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

οι ορχιδεες μου

Δημοσίευσηαπό Memi » Πέμ Σεπ 30, 2010 6:42 pm

Marios Giannakoulias έγραψε:όταν μαζέψει άλατα μόνο (κάθε κάποια χρόνια) απλά για να μην έχουν άλατα.

οκ αντιληπτον ελπιζω να το θυμαμαι...
Άβαταρ μέλους
Memi

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ, ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης