Τώρα είναι Τρί Νοέμ 21, 2017 3:55 pm

Πείραμα semidydroponics σε Oncidopsis Nelly Isler

Απορίες και ερωτήσεις σχετικά με την καλλιέργεια τροπικών ορχιδέων.

Πείραμα semidydroponics σε Oncidopsis Nelly Isler

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τρί Νοέμ 14, 2017 10:26 am

Ε λοιπόν το έκανα και το πήγα στα άκρα!

Μεταφύτευσα την Oncidiopsis Nelly Isler (πορτοκαλί) σε semihydroponics και ο Θεός βοηθός.

Όταν το ξεγλάστρωσα ανακάλυψα πως ήταν ΔΥΟ φυτά το ένα διπλα στο άλλο
πράγμα που δείχνει μια ημιαπάτη από μέρος του φυτωριούχου (Claesen...).

α) Το έκανα γιατι δεν εμπιστευομαι τους φλοιούς σε αυτα το είδη με λεπτές ρίζες γιατί ποτέ δεν είσαι
σίγουρος αν είναι όλο ποτισμένο η όχι και ξερουμε καλά τα καπρίτσια τους...

β) Γενικα φοβάμαι το σάπισμα στη βάση τως ψ/β και απο αυτό έχω χάσει όλες τις εν λόγω ορχιδέες.

γ) Φοβάμαι για τους ίδιους λογους και το σάπισμα των ριζών.

δ) Ήθελα να πειραματιστώ

ε) Γενικα το φυτό αυτο δεν μου γεμιζε το μάτι και μάλλον το πηγαινε για σαπισμα βάσης ψ/β.

Δείτε το photoreportage!

1) Αποκάλυψη. Το ένα φυτό έγιναν δύο...
1.JPG
1.JPG (53.66 KiB) 192 προβολές

Αποστείρωση κάτω μέρους σε διάλυμα χλωρίνης παχυρευστης 10% για 5'
ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ

2.JPG
2.JPG (32.7 KiB) 192 προβολές

Αποστείρωση πάνω μέρους σε διάλυμα χλωρίνης παχύρευστης 10% για 5'
ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ

3.JPG
3.JPG (34.44 KiB) 192 προβολές

Φύτευση!
4.JPG
4.JPG (33.68 KiB) 192 προβολές

Όταν λέω ότι το τράβηξα στα άκρα εννοώ την αποστείρωση με χλωρίνη και κυρίως την βάση των ψ/β που είναι επιρρεπείς στο σάπισμα.
Δεν είναι η κατάληλη εποχή αλλά από να την χάσω είπα να προσπαθησω...

Και ο Θεός βοηθός (της). :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αν πετύχουμε θα ακολουθήσουν κι άλλες μεταφυτεσεις!
Τελευταία επεξεργασία από renovatio και Τρί Νοέμ 14, 2017 12:48 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Natura Artis Magistra Η φύση είναι ο μεγαλύτερος καλλιτέχνης.
Άβαταρ μέλους
renovatio

Re: Πείραμα semidydroponics σε Oncidopsis Nelly Isler

Δημοσίευσηαπό μπια » Τρί Νοέμ 14, 2017 10:50 am

Όπως και νάχει το πείραμα ξεκίνησε.Ωραίο το φωτο ρεπορτάζ και εύχομαι τα έχει αίσιο τέλος.Ανάγκα και οι θεοί πείθονται.
Μου άρεσε όμως που η εφημερίδα δείχνει δυό γυναίκες να θρηνούν :lol:
Όσο για τα δύο φυτά είναι καθιερωμένο σύστημα.Γιατί όταν μας στέλνουν ενήλικα δήθεν φυτά δεν είναι κομμάτια ενήλικων φυτών ,που περιμένουμε ν'ανθίσουν κι ακόμη περιμένουμε?
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τρί Νοέμ 14, 2017 10:53 am

μπια έγραψε:Όπως και νάχει το πείραμα ξεκίνησε.Ωραίο το φωτο ρεπορτάζ και εύχομαι τα έχει αίσιο τέλος.Ανάγκα και οι θεοί πείθονται.
Μου άρεσε όμως που η εφημερίδα δείχνει δυό γυναίκες να θρηνούν :lol:
Όσο για τα δύο φυτά είναι καθιερωμένο σύστημα.Γιατί όταν μας στέλνουν ενήλικα δήθεν φυτά δεν είναι κομμάτια ενήλικων φυτών ,που περιμένουμε ν'ανθίσουν κι ακόμη περιμένουμε?

Αχαχα ρε Μπια που το πρόσεξες, φτου φου, αμα είναι κερναω πικρο καφε! Ειδικα αυτο το φυτώριο το κάνει. Adios Claesen...
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό marathonomahos » Τρί Νοέμ 14, 2017 11:05 am

Με το καλό να την δούμε να μεγαλώνει και να ανθίζει.
μπια έγραψε:Μου άρεσε όμως που η εφημερίδα δείχνει δυό γυναίκες να θρηνούν :lol:

Βρε μπία :lol: :lol: :lol:
Ἑλλήνων προμαχοῦντες Ἀθηναῖοι Μαραθῶνι, χρυσοφόρων Μήδων ἐστόρεσαν δύναμιν

Flickr Photostream

www.Facebook.com/Κεραμικά Μαραθών-Marathon Ceramics
Άβαταρ μέλους
marathonomahos

Δημοσίευσηαπό christoskes » Τρί Νοέμ 14, 2017 11:31 am

Εύχομαι όλα να πάνε καλά με τα φυτά και να τα δεις να μεγαλώνουν και να ανθίζουν.
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό ΕλενΑ » Τρί Νοέμ 14, 2017 5:12 pm

Πολύ σκληρός με την χλωρίνη και το βάπτισμα σε βρίσκω αλλά
εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δούμε τα φυτά ν'ανακάμπτουν :P
Άβαταρ μέλους
ΕλενΑ

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τρί Νοέμ 14, 2017 5:54 pm

ΕλενΑ έγραψε:Πολύ σκληρός με την χλωρίνη και το βάπτισμα σε βρίσκω αλλά
εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δούμε τα φυτά ν'ανακάμπτουν :P

Θα δειξει μωρε, το ξερω αλλα με το οξυζενε δε θα γινοταν δουλεια. Σε 2-3 μερες θα δουμε. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τρί Νοέμ 14, 2017 6:12 pm

Με την παρατήρηση για τον Claessen συμφωνώ και επαυξάνω, τόχουν σύστημα με τα δύο φυτά. Εγώ τα χωρίζω πλέον για να είμαι και ασφαλής (αν κάτι δεν πάει καλά με το ένα, να έχω το άλλο). Πάντως μεχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα.

Αν έχεις βάλει μόνον λέκκα πρόσεξε πολύ στο πότισμα. Η λέκα δεν πρέπει να μένει ποτέ ξερή, γι' αυτό για τη δική μου καλλιέργεια θεώρησα ότι σκέτη η λέκα θα είναι προβληματική. Την αναμιγνύω πάντα με Seramis. Τα δύο υλικά έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Η μεν λέκα τραβάει υγρασία απ' όπου τη βρεί οπότε πολλοί καλλιεργητές θεωρούν ότι αν μείνει άνευ υγρασίας θα τραβήξει από τις ρίζες των φυτών. Το Seramis κλειδώνει υγρασία μέσα του την οποία, στη συνέχεια, τραβάει ή η λέκα ή το φυτό.

Η λέκα θέλει εξαιρετικά καλό ξέβγαλμα γιατί κρατάει άλατα (τα οποία νομίζω δεν αρέσουν στις Oncidopsis). Βασικά θέλει γερό ξέπλυμα κάτω από το ντούς, μετά μούλιασμα σε κουβά, πετάμε το νερό και ξαναξεπλένουμε το υπόστρωμα με πίεση.

Δεν βλέπω καθαρά από τη φωτογραφία σε πόσο βάθος έχεις βάλει το φυτό. Προσωπικά δεν αφήνω ποτέ τους ψευδοβολβούς να ακουμπάνε τη λέκα (ή το Seramis) - τους βάζω πάντα 1-2 εκατοστά ψηλότερα από το υπόστρωμα. Κανα δυό φορές που ψ/β ακούμπησαν τη λέκα για παρατεταμένα χρονικά διαστήματα είχα τοπικά σποτάκια rot.

Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία (την περιμένω την πορτοκαλί) :D
The experts say orchids are epiphytes or lithophytes but they are parasites.
They suck all the money out of your wallet.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τρί Νοέμ 14, 2017 6:35 pm

Τη λεκκα την ξεπλυνα διεξοδικα εννοείται αλλα ξεχασα να το γραψω, το seramis δε ξερω τι ειναι δεν το εχω δέι ποτε. Επειδη η λεκκα ειναι μικρης διαμετρου θεωρω οτι με το φαινομενο των τριχοειδων αγγειων θα φτανει ως σχεδον στο πανω στρωμα αλλα θα το δουμε. Η βαση των ψ/β ειναι στην επιφανεια της λέκκας και λιγο παραπανω, αλλα λιγο. Ιδωμεν. Γενικά σου αφιερωνω την προσπαθεια μιας και εισαι φαν της πορτοκαλί Nelly. Διαβασα πολλα ειδα πολλα! Τωρα για να επανερθω εαν η υγρασια μεινει και 1 ποντο κατω απο την επιφανεια καλο θαναι. :ugeek:
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό tasosharalambis » Τρί Νοέμ 14, 2017 11:33 pm

Καλή συνέχεια σου εύχομαι. :D
Άβαταρ μέλους
tasosharalambis

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:00 am

renovatio έγραψε:Τη λεκκα την ξεπλυνα διεξοδικα εννοείται αλλα ξεχασα να το γραψω, το seramis δε ξερω τι ειναι δεν το εχω δέι ποτε. Επειδη η λεκκα ειναι μικρης διαμετρου θεωρω οτι με το φαινομενο των τριχοειδων αγγειων θα φτανει ως σχεδον στο πανω στρωμα αλλα θα το δουμε. Η βαση των ψ/β ειναι στην επιφανεια της λέκκας και λιγο παραπανω, αλλα λιγο. Ιδωμεν. Γενικά σου αφιερωνω την προσπαθεια μιας και εισαι φαν της πορτοκαλί Nelly. Διαβασα πολλα ειδα πολλα! Τωρα για να επανερθω εαν η υγρασια μεινει και 1 ποντο κατω απο την επιφανεια καλο θαναι. :ugeek:

Θα μείνει η υγρασία, αυτό μη σε απασχολεί. Μόνο μην ξεχνάς να βρέχεις τη λέκα συχνά γιατί αν στεγνώσει είναι που θα έχεις πρόβλημα, αφού δεν έχεις βάλει Seramis (https://www.hydroculture.co.uk/seramis-clay-granules).

Oι ψ/β καλά είναι, δεν χρειάζεται να είναι σε όροφο, απλά να μην ακουμπάνε συνέχεια σε υγρή λέκα. Μια χαρά θα τα πάτε, τα δικά μου τη λάτρεψαν την η/υ!

Ευχαριστώ για την αφιέρωση, περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια :D

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό renovatio » Πέμ Νοέμ 16, 2017 3:52 pm

Προς το παρον τα παμε καλα, η λεκκα υγρη μεχρι πανω, τελεια. Λιπανση παλι το ποτιζω ως πανω και το αφηνω; Η αφηνω το λιπασμα καμια δυο ωρες και ξαναποτιζω με φρεσκο νερο;
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Κυρ Νοέμ 19, 2017 3:39 am

Οχι, λιπαίνεις και το αφήνεις. Απλά μιά φορά το μήνα βάλε τη γλάστρα κάτω από το ντούς, ρίξε μπόλικο νεράκι και μετά βάλτην σε ένα τάπερ με νερό μέχρι επάνω. Αστην καμμιά ώρα και ξέβγαλε πάλι με τρεχούμενο νερό, ώστε να φύγουν όλα τα άλατα που έχει κρατήσει η λέκα. Αν η λέκα μαζέψει άλατα κάνει κάτι λευκά σημάδια πάνω της. Μη φοβηθείς, δεν είναι μούχλα.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό renovatio » Κυρ Νοέμ 19, 2017 9:06 am

VanillaPhal έγραψε:Οχι, λιπαίνεις και το αφήνεις. Απλά μιά φορά το μήνα βάλε τη γλάστρα κάτω από το ντούς, ρίξε μπόλικο νεράκι και μετά βάλτην σε ένα τάπερ με νερό μέχρι επάνω. Αστην καμμιά ώρα και ξέβγαλε πάλι με τρεχούμενο νερό, ώστε να φύγουν όλα τα άλατα που έχει κρατήσει η λέκα. Αν η λέκα μαζέψει άλατα κάνει κάτι λευκά σημάδια πάνω της. Μη φοβηθείς, δεν είναι μούχλα.

:D :D :D Σ' ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό renovatio » Κυρ Νοέμ 19, 2017 9:10 am

Τωρα εγω την ποτίζω κάθε 3 μερες μεχρι πανω για να ανανεωθει το νερό στον πατο, δεν θελω να βρωμίσει και να γλυτσιάσει, δε ξερω αν κανω καλά. Τωρα που την μεταφυτευσα πτιν 1 εβδομαδα δεν εχω βάλει λίπασμα, να το αρχισω?
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Κυρ Νοέμ 19, 2017 4:59 pm

Δεν ξέρω τι γλάστρα έχεις, εγώ τις δικές μου τις έχω σε Orchitop (https://shop.orchitop.de/Orchitop-M-Set_1). Δεν βρωμίζουν, δεν γλυτσιάζουν και το νερό εξατμίζεται γρήγορα λόγω των κενών στο σχέδιο της γλάστρας. Θα πρέπει να υπολογίσεις τη 'συμπεριφορά' της δικής σου γλάστρας (πχ αν είναι πλαστική χωρίς τρύπες θα κρατάει περισσότερο νερό κτλ) και τις συνθήκες (θερμοκρασία / υγρασία) του περιβάλλοντος χώρου. Η θεωρία με τη λέκα είναι ότι όταν απορροφήσει νερό και 'γεμίσει' δεν χρειάζεται άλλο. Οπότε λογικά το νερό που έχει κρατήσει η λέκα μέσα της δεν ανανεώνεται, τουλάχιστον σε σημαντικό βαθμό, θεωρώ. Ποτίζοντας απλά προσθέτεις το νερό που έχει καταναλωθεί. Γλύτσα δεν πιάνει, οπως δεν πιάνει και βακτηρίδια (το υλικό αυτό δεν υποστηρίζει μύκητες και βακτηρίδια). Επίσης, δεν το συμπαθούν τα σαλιγκάρια - δεν μπορούν να κινηθούν πάνω στη λέκα :mrgreen: .

Λίπασμα αρχίζεις κανονικά.

Θα σου πώ τη δική μου ρουτίνα και κανονίζεις απο κεί και πέρα τι θέλεις να κάνεις. Κάτω από κάθε γλαστράκι υπάρχει πιατάκι. Τις catts, που θέλουν και λίγη στέγνα, τις ποτίζω ανα τρεις ημέρες βάζοντας λίγο νερό στο πιατάκι κάτω από τη γλάστρα. Το νερό το απορροφά η λέκα και το ανεβάζει μέχρι επάνω (αν το φυτό είναι μικρό ή δεν έχει πολλές ρίζες τότε ρίχνω το νερό απο πάνω). Στο ίδιο πιατάκι μιά φορά τη βδομάδα ρίχνω και το αραιωμένο λίπασμα (δλδ ρίχνω πρώτα νερό και μετά το λίπασμα). Και μετά μιά φορά το μήνα τη διαδικασία 'ξεπλύματος' που σου είπα, πλένοντας καλά και το πιατάκι της κάθε γλάστρας (αυτό γλυτσιάζει).

Στις Phals που θέλουν νερό έχω μονίμως το πιατάκι με λίγο νερό μέσα. Έχω φυτά που οι άκρες από τις ρίζες τους είναι μόνιμα μέσα στο νερό. Μιά χαρά τα πάνε.

Αν η λέκα ξεραθεί τελείως θα την 'ακούσεις' να ρουφάει νερό, κάνει ένα συριστικό θόρυβο. Όσο δεν κάνει αυτό το θόρυβο έχει υγρασία. Στο λέω για να μην παραποτίζεις, ειδικά αν η γλάστρα σου δεν έχει αερισμό.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό renovatio » Κυρ Νοέμ 19, 2017 5:34 pm

Χμμμμ, η γλαστρα ειναι πλαστικη διαφανης με 2 τρυπες στο πλαι, απλα φοβαμαι μην πιασει στο πλαι αλγη. Φανταζομουνα πως το νερο με τον καιρο πιασει μικραβια και αρχισει να μυριζει και θολωσει κτλ. Ολο εξωτικα υλικα εχεις, τη μια seramis, την αλλη Orchidtop, κομπλαρω. :oops: :oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό renovatio » Κυρ Νοέμ 19, 2017 5:35 pm

tasosharalambis έγραψε:Καλή συνέχεια σου εύχομαι. :D

Ευχαριστω Τασο.
Άβαταρ μέλους
renovatio

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Δευτ Νοέμ 20, 2017 1:46 am

renovatio έγραψε:Χμμμμ, η γλαστρα ειναι πλαστικη διαφανης με 2 τρυπες στο πλαι, απλα φοβαμαι μην πιασει στο πλαι αλγη. Φανταζομουνα πως το νερο με τον καιρο πιασει μικραβια και αρχισει να μυριζει και θολωσει κτλ. Ολο εξωτικα υλικα εχεις, τη μια seramis, την αλλη Orchidtop, κομπλαρω. :oops: :oops: :oops:

Εξωτικό το seramis? H ιδέα είναι πολύ παλιά (Οllas) και το Seramis είχε κατ' αρχάς φτειαχτεί σαν cat litter. To orchitop εντάξει ...

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό Antokat » Τρί Νοέμ 21, 2017 2:13 pm

Αγαπητέ Ρένο, σε διαβεβαιώ ότι οι Oncidopsis σου θα πανε περίφημα στην Η/Υ (ποτίζω με νερό Α/Ο). Είναι μία πρακτική που εφαρμόζω συστηματικά τα τελευταια 3 έτη (ακόμη και σε ανθισμένα φυτά), και φαινεται ότι τους "πάει" πολύ, αφού αναπτύσσουν απροβλημάτιστα νεα ανθοφόρα και νεες βλάστες. Όλα αυτά βέβαια στο διάστημα από Σεπτέμβρη μέχρι και Μάιο-Ιούνιο, καθότι πάντα αποδημούν Ιούλιο ή το πολύ Αύγουστο (λόγω ζέστης. Η παραμονή σε κλιματιζόμενο δωμάτιο απλά παρέτεινε την ασθματική επιβίωσή τους κατά 1-2 μήνες..).
Μία απορία μόνο: τα τοιχώματα της γλάστρας που χρησιμοποίησες είναι άκαμπτα;
Άβαταρ μέλους
Antokat

Δημοσίευσηαπό renovatio » Τρί Νοέμ 21, 2017 3:20 pm

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ, ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙ; ΛΙΠΟΘΥΜΩΩΩΩΩΩΩ
Ναι η γλαστρα ειναι σκληρη πλαστικη.
ΔΔΔΕΕΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΠΛΑΚΑ.
Άβαταρ μέλους
renovatio

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ, ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης