Τώρα είναι Σάβ Φεβ 24, 2018 6:20 am

Προσφορά-Vanda

Re: Προσφορά-Vanda

Δημοσίευσηαπό Diven » Δευτ Φεβ 06, 2017 11:04 pm

Ακριβά μεν αλλά πολύ όμορφα :D ! Πάντως, απ΄ όσο ξέρω, οι βάντες της anco είναι top!
Δημήτρης.
Άβαταρ μέλους
Diven

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Τρί Φεβ 07, 2017 8:23 am

tasosharalambis έγραψε:Πολύ όμορφα φυτά, ευχαριστούμε Αναστασία. :D

:D
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό Georgia, » Σάβ Απρ 22, 2017 1:00 pm

Κατάφερα :D να βρω τις 4 παρακάτω by Anco (δυο σε γυάλα, είναι έξω από τα βάζα για πότισμα ;) ) και δυο κρεμαστές (από τα σίδερα της τέντας μου :lol: , πάλι μετά το πότισμα) από ανθοπωλείο στο Παλαιό Φάληρο. Πιο ακριβές αυτές με τα βάζα-γυάλες δυστυχώς (από 70 έως 80 ευρώ) αλλά φαντάζομαι επειδή οι γυάλες είναι μεγάλες, περίπου 70cm ύψος. Οι κρεμαστές αρκετά φθηνότερες.
Η πορτοκαλί έχει δύο μωράκια (keiki) στη βάση της και η ροζ ένα.
Τις στηρίζω με γατζάκια από το καλαθάκι τους στο πάνω μέρος της γυάλας ώστε τα φύλλα να είναι έξω και οι ρίζες μόνο μέσα...Ελπίζω να επιβιώσουν :? , είμαι καινούργια στο "σπορ". (Νομίζω πως συνημμένο δεν μπορώ (noob) οπότε παραθέτω link με photo.)

https://www.dropbox.com/s/u874fpemo04jjlj/2017-04-22%2013.22.41.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/fwde0sikmmy7uaz/2017-04-22%2013.23.21.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/xidudqdrm27ktjv/2017-04-22%2013.23.05.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/tubhkjo57idfga6/2017-04-22%2013.22.51.jpg?dl=0
και οι γυάλες:
https://www.dropbox.com/s/fytfokay12fgcrx/2017-04-22%2013.35.46.jpg?dl=0
Georgia,

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Απρ 22, 2017 1:05 pm

Πανέμορφα φυτά και άνθη :shock: :shock: :shock: Δεν είμαι ειδική καθότι από το χειμώνα άρχισα να τις συναναστρέφομαι.Ξέρω όμως ένα πράγμα,πως οι ρίζες πρέπει να είναι ελεύθερες και στο βάζο θα αναπτυχθούν μήκυτες.Καλορίζικες οι κούκλες σου :D
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό Georgia, » Σάβ Απρ 22, 2017 1:29 pm

μπια έγραψε:Πανέμορφα φυτά και άνθη :shock: :shock: :shock: Δεν είμαι ειδική καθότι από το χειμώνα άρχισα να τις συναναστρέφομαι.Ξέρω όμως ένα πράγμα,πως οι ρίζες πρέπει να είναι ελεύθερες και στο βάζο θα αναπτυχθούν μήκυτες.Καλορίζικες οι κούκλες σου :D

Σε ευχαριστώ πολύ! :)
Να φανταστείς πως αρχικά ήταν ολόκληρες μέσα (πιεζόντουσαν και τα φύλλα τους) και με κόπο, πολύ προσεκτικά τις αφαίρεσα ώστε να αναπνέουν λίγο καλύτερα και να έχουν χώρο να αναπτυχθούν. Δεν έχω βρει τρόπο όμως ακόμα να τις κρεμάσω μιας και τα αρχικά συρματάκια τους έχουν κοπεί :( .
Κι εγώ (απ' ότι έχω διαβάσει) συμφωνώ, πως έχουν ανάγκη από αέρα στις ρίζες τους, άσε που το να βγούν για πότισμα και να ξαναμπούν με ταλαιπωρεί πολύ. Φοβάμαι μήπως ταλαιπωρεί και αυτές... :roll:
Μέχρι να κατασκευάσω κάτι αντίστοιχο με αυτό που έχουν οι άλλες, τις τοποθέτησα όπως και πριν, πάλι μέσα δυστυχώς :
https://www.dropbox.com/s/dviwradue8yuwc8/2017-04-22%2014.16.26.jpg?dl=0
Τελευταία επεξεργασία από Georgia, και Σάβ Απρ 22, 2017 8:35 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Georgia,

Δημοσίευσηαπό μπια » Σάβ Απρ 22, 2017 2:36 pm

Για μια δυο μερες δεν πειράζει ,μόνο να μη μείνουν εκεί.
Είδα όλα τα έργα που έγιναν κάτω από τον ήλιο, και ορίστε! τα πάντα ήταν ματαιότητα και κυνήγι του ανέμου.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Σάβ Απρ 22, 2017 2:43 pm

Το βάζο πρέπει να το εγκαταλείψουν, δημιουργούνται μύκητες. Εγώ το χειμώνα πότιζα μια φόρα την εβδομάδα μέσα σε λεκάνη με νερό μόνο οι ρίζες όλη τη νύχτα. Τώρα πάμε για δυο φορές την εβδομάδα με ψέκασμα στο ενδιάμεσο ανάλογα τον καιρό. Και σταδιακό θα αυξηθεί το μούλιασμα. Κάποια στιγμή ένα προληπτικό ψέκασμα με μυκητοκτόνο δεν θα ήταν κακή ιδέα.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό Georgia, » Σάβ Απρ 22, 2017 8:58 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Είναι αγορά από αρχές Απρίλη, οπότε θα χρειαστώ σύρμα και θα πρέπει να κρεμαστούν άμεσα!
Θα ψάξω επίσης για το τι μυκητοκτόνο κάνει. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά.
( :lol: εμπειρία έχω μόνο με οξυζενέ, που έχω βάλει σε phal & oncidium)
Χρησιμοποιείται άραγε και στις vanda; :? Θα πέσει μελέτη. ;)
Georgia,

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Σάβ Απρ 22, 2017 9:26 pm

Georgia, έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Είναι αγορά από αρχές Απρίλη, οπότε θα χρειαστώ σύρμα και θα πρέπει να κρεμαστούν άμεσα!

το οξυζενέ το βάζεις παντού αλλά αν έχει μύκητες δεν θα κάνει κάτι, νομίζω.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό Georgia, » Σάβ Απρ 22, 2017 9:47 pm

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ έγραψε:
Georgia, έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

το οξυζενέ το βάζεις παντού αλλά αν έχει μύκητες δεν θα κάνει κάτι, νομίζω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση/βοήθεια.
Georgia,

Δημοσίευσηαπό AnnaK » Σάβ Απρ 22, 2017 11:36 pm

Με γεια! Πολύ εντυπωσιακές παρουσίες!!

Το βραδινό πότισμα το αποφεύγουμε όσο μπορούμε...
Άβαταρ μέλους
AnnaK

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Κυρ Απρ 23, 2017 6:29 am

AnnaK έγραψε:Με γεια! Πολύ εντυπωσιακές παρουσίες!!

συμφωνώ απόλυτα, απλά το βλαβερό του νυχτερινού ποτίσματος είναι πάντα συνάρτηση με τις συνθήκες που επικρατούν στο χώρο μας. Οπότε αξιολογούμε την κατάσταση ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό Georgia, » Κυρ Απρ 23, 2017 7:18 am

AnnaK έγραψε:Με γεια! Πολύ εντυπωσιακές παρουσίες!!

Ευχαριστώ :) ! Λίγες φορές έχουν ποτιστεί βράδυ, συνήθως ποτίζω πρωί ή έως μεσημέρι ώστε να στεγνώνουν μέχρι το βράδυ. Πάντα με χλιαρό νερό.

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ έγραψε:συμφωνώ απόλυτα, απλά το βλαβερό του νυχτερινού ποτίσματος είναι πάντα συνάρτηση με τις συνθήκες που επικρατούν στο χώρο μας. Οπότε αξιολογούμε την κατάσταση ανάλογα.

Βέβαια έχω δει πως κάποιοι τις μουλιάζουν όλη νύχτα :o και τις βγάζουν το πρωί.
Georgia,

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Κυρ Απρ 23, 2017 7:25 am

"Βέβαια έχω δει πως κάποιοι τις μουλιάζουν όλη νύχτα :o και τις βγάζουν το πρωί"
Αυτό κάνω εγώ. Παλιά την έκανα ένα καλό ντους κάθε πρωί και δεν τις άρεσε καθόλου. Μέχρι που άλλαξα πρακτική και βρήκε το φυτό μια ισοροπία. Δεν νομίζω ότι υπάρχει σωστό ή λάθος. Βλέπουμε και παρατηρούμε τα φυτά μας και ανάλογα πράτουμε. Οτι θέλουν τα κακομαθημένα μας :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό Asinta » Τρί Ιαν 09, 2018 4:43 pm

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, βρήκα μία Vanda σε φυτώριο 75 ευρώ. Δεν την πήρα, πέρα από την έλλειψη πείρας, μου φάνηκε ακριβή. Μετά διάβασα αυτό το θέμα και κατάλαβα πως τόσο πάνε! Αλλά ακόμη σκέφτομαι τα λουλούδια της, ήταν και πορτοκαλί, το αγαπημένο μου σε άνθη. :|
Άβαταρ μέλους
Asinta

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Τρί Ιαν 09, 2018 5:14 pm

Καλά έκανε και δεν την πήρες πολύ ακριβή.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό μπια » Τρί Ιαν 09, 2018 5:49 pm

Asinta έγραψε:Για να μην ανοίγω νέο θέμα, βρήκα μία Vanda σε φυτώριο 75 ευρώ. Δεν την πήρα, πέρα από την έλλειψη πείρας, μου φάνηκε ακριβή. Μετά διάβασα αυτό το θέμα και κατάλαβα πως τόσο πάνε! Αλλά ακόμη σκέφτομαι τα λουλούδια της, ήταν και πορτοκαλί, το αγαπημένο μου σε άνθη. :|

Στα ανθοπωλεία αυτές είναι οι τιμές αν φανταστεις πως τις φαλ τις πουλάνε 25 ενώ στα φυτώρια κάνουν 10.Μπορείς να βρεις Βάντα σε κάποιο φυτώριο με 35 ευρω.Δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχουν στην Αττική και να υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τρί Ιαν 09, 2018 7:21 pm

Asinta έγραψε:Για να μην ανοίγω νέο θέμα, βρήκα μία Vanda σε φυτώριο 75 ευρώ. Δεν την πήρα, πέρα από την έλλειψη πείρας, μου φάνηκε ακριβή. Μετά διάβασα αυτό το θέμα και κατάλαβα πως τόσο πάνε! Αλλά ακόμη σκέφτομαι τα λουλούδια της, ήταν και πορτοκαλί, το αγαπημένο μου σε άνθη. :|

Για υβρίδιο βάντα είναι πανάκριβη - καλά έκανες και δεν την πήρες. Εκτός αν ήταν κάτι πολύ συγκεκριμένο (που αμφιβάλλω). Οι βάντες πηγαίνουν συνήθως γύρω στα 20-30 Ευρώ. Οτιδήποτε περισσότερο είναι υπερβολικό, εκτός αν πρόκειται για κάποια σπάνια διασταύρωση, σπάνιο είδος ή εξαιρετικά μεγάλο και καλομεγαλωμένο φυτό.

Επειδή το θέμα το ξεκίνησε η Αναστασία για Anco Vanda όσοι θέλουν Anco βλέπετε τι υπάρχει από χρώματα εδώ: http://www.anco-pure-vanda.nl/en#Assortment%20Flower και επικοινωνείτε με Danny Broeshart [danny@anco-pure-vanda.nl] για παραγγελίες φυτών. Χρεώνει 17 Ευρώ τις μικρές (οι οποίες δεν είναι καθόλου μικρές), 25 Ευρώ τις μεσαίες και 30 τις μεγάλες (κάτι θηρία, δεν χωράνε στο σπίτι) + μεταφορικά (πολύ λογικές τιμές τα μεταφορικά του). Για ομαδική συμφέρει, ειδικά δεδομένων των τιμών που αναφέρετε.

Υπόψιν ότι ΔΕΝ στέλνει τα φυτά που θα δείτε στις φωτογραφίες αλλά αντίστοιχα 'χρώματα᾿. Δλδ του ζητάτε, πχ την Sumathi Coppered Red και θα σας στείλει κάποια σε ίδιο χρώμα αλλά όχι το φυτό που είδατε. Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις.
The experts say orchids are epiphytes or lithophytes but they are parasites.
They suck all the money out of your wallet.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Τρί Ιαν 09, 2018 7:48 pm

Πολύ σε αγαπάω Μαρίνα το ξέρεις!! Φοβερή πληροφορία!!
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τρί Ιαν 09, 2018 8:14 pm

:D :D :D

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ » Τρί Ιαν 09, 2018 9:54 pm

Πάντως Μπία στην Αθήνα δεν έχουμε την ποικιλία που έχετε στην θεσσαλονίκη. Phal με 10 μόνο στα supermarket και κάτι φυτά χάλια. Βάντες εγώ δεν έχω δεί πουθενά με τις τιμές που αναφέρεις. Οι περισσότεροι φέρνουν αυτές στο βάζο και τις κοπανάνε.
Άβαταρ μέλους
ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό μπια » Τρί Ιαν 09, 2018 10:55 pm

Κρίμα ,εδώ ισχύει το Θεσσαλονίκη μου ,μεγάλη φτωχομάνα.Tην Guarianthe aurantiaca την αγόρασα 2 ευρω απανθισμένη και ούτε ήξερα ποιά ήταν.
Άβαταρ μέλους
μπια

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τετ Ιαν 10, 2018 12:20 am

Η Θεσσαλονίκη και το Sunderland πρέπει να γίνουν αδελφές πόλεις. Επιβάλλεται.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

Δημοσίευσηαπό christoskes » Τετ Ιαν 10, 2018 1:05 am

Περίεργο το πώς αλλάζουν οι καιροί. Έφυγα το 2012 από Θεσσαλονίκη και θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι οι τιμές στις ορχιδέες ήταν απλησίαστες. Μιλάω μόνο για Φαλαίνοψις. Όσο για το Σάντερλαντ Μαρίνα τι να πω; Φέτος στην αλυσίδα φυτωρίων Dobbies που πηγαίνω δεν έφεραν την ποικιλία που είχαν πέρυσι. Ειδικά σε ένα από τα δύο καταστήματα ο υπεύθυνος όταν τον ρώτησα μου είπε ότι σκέφτονται πολύ σοβαρά να μην φέρουν άλλα είδη πέρα από Φαλαίνοψις λόγω κόστους. Ανέφερε μάλιστα ότι όλα τα φυτώρια της Ευρώπη έχουν ανεβάσει πολύ τις τιμές τους (δεν μπορώ να ξέρω αν είναι αλήθεια). Στο άλλο φυτώριο που πηγαίνω (Cowell's) όπως είδες έφεραν Cattleya φέτος για πρώτη φορά. Εντύπωση μου κάνει που στο Μάντσεστερ δεν υπάρχουν φυτώρια, δεν θέλω και ούτε δέχομαι ότι το σιχαμένο Σάντερλαντ υπερτερεί σε αυτό.
Άβαταρ μέλους
christoskes

Δημοσίευσηαπό VanillaPhal » Τετ Ιαν 10, 2018 1:37 am

Φυτώρια υπάρχουν φυσικά αλλά ορχιδέες της προκοπής δεν φέρνουν. Η επιλογή είναι μεταξύ Dendrobium nobile Apollo, phal υβρίδια (συνήθως λευκά, αλλά το ΒnQ φέρνει και μπλε (!!!!) και ροζ) και κυμβιδια της Orchidiva (αυτά που προανέφερα). Α! και την Μilmiltonia sunset από το garden centre μου την πήρα. Πριν απο χρόνια έφερναν και τις βάντες του Anco και υβρίδια cats αλλά έχουν τουλάχιστον 7 χρόνια να φέρουν οτιδήποτε σχετικό. Αυτά είναι όλα, the end.

Chris Phillips
Άβαταρ μέλους
VanillaPhal

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο ΟΡΧΙΔΕΕΣ: ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης