Τώρα είναι Τετ Ιούλ 23, 2014 3:57 pm

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Τετ Σεπ 23, 2009 9:26 am

Είμαι εκτός θέματος με τις φωτογραφίες αλλά αξίζει τον κόπο γιατί όλα τα φυτά που έχω στον κήπο μου είναι τροπικά.
Σε κάθε περίπτωση το να έχεις μπανανιές με μπανάνες στο Κιλκίς είναι λίγο παρανοϊκό.
Στις φωτογραφίες θα δείτε :
Caladium, Alocasia gigantean, Colosasia blue stem, Xanthosoma Violocaeum, Erythrina Crista Cali, Kanna Durban που βρισκετε υπο εξαφανιση, Gaura lindhemerii red, Ginger διαφορα, Brugmansias red, Heliconias, Asetonella red , Leonotis nepetifolia, Amorhophalus paenifolius
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Τετ Σεπ 23, 2009 9:41 am

Συνέχεια
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό mario » Τετ Σεπ 23, 2009 11:14 am

Tι καταπληκτικό περιβάλλον είναι αυτό !!!!
Μπράβο ρε φίλε, πραγματικά πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να διατηρείς τέτοιου είδους φυτά στον βορά...
πως τα προστατεύεις τον χειμώνα ?
η ερυθρίνα είναι υπέροχη!!!
Στην λιμνούλα έχεις βάλει κόι ?

Πολύ ωραίος κήπος !!!!!
Φοβερός !!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Τετ Σεπ 23, 2009 12:04 pm

Τα περισσότερα από τα φυτά τα βγάζω και τα μεταφέρω στο θερμοκήπιο με τις ορχιδέες.
Οι ερυθρίνες γιατί είναι 3 μένουν έξω με λίγη προστασία και οι μπανανιές οι Sikimmensis και αυτές έξω. Υπάρχουν και 3 Strelitsia Regiane ( παραδείσια πουλιά ) που μένουν έξω και μια Strelitsia Nikolai που τη μεταφέρω μέσα.
Στον κήπο υπάρχει ένα τμήμα με περιβάλλον δάσους όπου έχω πάνω από 25 ελληνικές ορχιδέες μόνιμα και ανθίζουν κάθε χρόνο ακόμη υπάρχουν στον ίδιο χώρο asplenium και αρκετά είδη φτέρης καθώς και Arisaema.
Στη λίμνη υπάρχει κανονικό σύστημα με 5 Koi περίπου 1 κιλό το κάθε ένα, 6 χρυσόψαρα 400 γραμμάρια το κάθε ένα 2 γλείφτες περίπου 1 κιλό ο κάθε ένας και μερικά pagacius. Υπάρχει και σύστημα βιολογικού καθαρισμό με αμωνιτες και φυτά όπως alocasia και νούφαρα για να τρώνε τα νιτρικά. Τους γλείφτες και τα pagacius τα μεταφέρω μέσα τα αλλά μένουν έξω όλο το χρόνο.
Το σκηνικό αλλάζει το χειμώνα όπου τα τροπικά φυτά αντικαθιστούνται με άλλα που αντέχουν στο κρύο.
Κάποια στιγμή σκέφτηκα να βάλω στη λίμνη και caiman κροκόδειλο
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό dina » Παρ Σεπ 25, 2009 2:17 pm

τι λες τώρα!!!!!! :o
μαγεύτηκα...... είναι από τους ωραιότερους κήπους που έχω δει.... Υπέροχα είναι Αγγελε... δεν έχω λόγια...

ακόμα διαβάζω και ξαναδιαβάζω αυτά που γράφεις στον Μάριο...

Βρε Μάριε τι στο καλό κάνουμε εμείς εδώ μου λες???
Άβαταρ μέλους
dina

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Παρ Σεπ 25, 2009 6:13 pm

Άγγελε

Δεν είναι το Κιλκίς, δεν είναι η θέση, δεν είναι ο κήπος .....είναι το μεράκι σου. Γιαυτό μπράβο σε σένα που τα σκέφτηκες, τα φύτεψες, τα φροντίζεις και τα χαίρεσαι. Και μαζί με σένα τα χαίρονται και οι δικοί σου. Και βέβαια τα χαιρόμαστε λίγο και εμείς, έστω και από μακρυά, έστω και από φωτογραφίες, έστω και με κάποια καθυστέρηση στις αντιδράσεις μας.

Εγώ λέω εκτός από το μπράβο και ένα ευχαριστώ που μοιράζεσαι τόση ομορφιά μαζί μας.

Επειδή υπάρχει ενότητα με θέμα: κήπος, λέω να το μεταφέρω εκεί για να μην λες ότι είσαι εκτός θέματος. Θα την εγκαινιάσεις.
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Σάβ Οκτ 03, 2009 7:53 pm

Άγγελε, πρέπει να επικοινονήσουμε, έχουμε τόσα φυτά να ανταλλάξουμε... πάρε και μια φώτο από την Alpinia μου, περιμένω το τηλέφωνό σου να μιλίσουμε (το σταθερό)
Μάριος
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Δευτ Δεκ 14, 2009 4:59 pm

'Ημουν έτοιμος να πιστέψω πως διαμενεις τουλαχιστον στο Νότιο ημισφαίριο αν και ενας φιλος σου με προλαβε και διόρθωσε τη σκέψη μου..
ειναι το μεράκι σου τελικα που δινει ζωη σαυτόν τον μικρό παράδεισο τοσο βόρεια.. μερακι και αγάπη μυρίζει ηδη έξω απο την αυλή σου..
Μπράβο σου.. --
Ετσι όπως πας προφανώς θα φτιάξεις και τις καλύτερες προδιαγραφες για να ζήσει και ενας caiman κάπου εκεί μέσα...

Σωστός παράδεισος ...
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Σάβ Δεκ 19, 2009 4:52 pm

''Στον κήπο υπάρχει ένα τμήμα με περιβάλλον δάσους όπου έχω πάνω από 25 ελληνικές ορχιδέες''

Αγγελε αν επιτρεπεται, ποιες αλληνιδες εχεις ? αληθεια σου ανθιζουν και καθε χρονο.. ? οχι γιατι με Τασο και Μαριο εχουμε κατα καιρους κουβεντουλες περι του θεματος της ευζωιας των ενδημικων.. για πες μας την αμπειρια σου..
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Τρί Δεκ 22, 2009 2:39 pm

Την άνοιξη θα αρχίσουν να ανθίζουν και θα έχετε φωτογραφίες.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τα είδη για να τα περιγράψω.
Πάντως είναι πολύ δύσκολο και θέλει πολύ δουλειά, γιατί συνήθως αν οι βολβοί ποτιστούν πολύ κυρίως κατά την άνοιξη τότε σαπίζουν.
Μετα από χρόνια έχω επιλέξει φυτά υδροχαρή κυρίως από το Πάικο.
Το υπόστρωμα το δουλεύω αρκετά καλά με περλιτη και πέτρες ώστε οι βολβοί να είναι προστατευμένοι και να στεγνώνουν γρήγορα.
Πάντα χρησιμοποιώ και λίγο υπόστρωμα από το βουνό και συνήθως από τις περιοχές που φύονται οι ορχιδέες.
Φέτος μαζί με τις ορχιδέες θα είναι αρκετά ARISAEMA και μια Dicksonia antarctica
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Τετ Δεκ 23, 2009 12:42 am

Καλη επιτυχια τοτε στην ανθοφορια σου.. και περιμενουμε φυσικα τα αποτελεσματα της..
Καλα , το Dicksonia antarctica ειναι υπεροχο φυτο, δεν εχω δει ποτε στην Ελλαδα αυτη τη δεινοσαυρια φτερη.. μαζι με αρισαεμα
θαναι ολα μαζι πολυ ωραιος συνδυασμος.. για ακομη μια φορα εισαι απαιχτος σε μερακι και φαντασια. Περιμενουμε φωτογραφιες απο ολα φυσικα..
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Δεκ 23, 2009 6:57 am

θα την δεις φέτος, εγώ αγόρασα μία στη λαϊκή μου...

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Vegasastron » Τετ Δεκ 23, 2009 12:47 pm

Λαικη ?? τι λετε βρε παιδια , φερνουν τετοια πραγματα στη λαικη ή μηπως δε καταλαβα οτι ειναι αυτη η φτερη με το κορμο ?
Μπραβο στην Αθηνα.. εδω στις λαικες μονο χρυσανθεμα και κυκλαμινα φερνουν.. και αυτα εκφοβιστικα ορμονισμενα.. !!
Άβαταρ μέλους
Vegasastron

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Δεκ 23, 2009 12:57 pm

καλά κατάλαβες, με κορμό είναι... έχω βάλει φωτογραφία κάπου εδώ μέσα

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Επιστροφή στο ΚΗΠΟΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης