Τώρα είναι Πέμ Ιούλ 24, 2014 12:40 pm

Γατες

Γατες

Δημοσίευσηαπό teoiro » Τετ Σεπ 14, 2011 8:30 pm

ξερω και γνωριζω πως πολλοι απο εσας αγαπουν και λατρευουν τις γατες,,,δεν διαφωνω, εναι ζωα συντοφιας ,,ζωα που διωχνουν τα ποντικια κτλ κτλ....................................
επισης οταν καποιος δηλωνει πως αγαπα ολα τα ζωα της φυσης ,,,πρεπει να αγαπα και τις γατες :D :D

σεμενα δεν συμβαινει αυτο ειναι το μονο ζωο ως τωρα, που μου εχει δημιουργησει προβληματα..................
καποτε στο χωριο μου ειχα περιστερια ρατσας ,,μεσα σε μια νυχτα μια γατα που τα επνιξε σχεδον ολα....[ομως δεν φταιει το ζωο ,,ετσι ειναι η φυση του]

καθε χρονο μου καταστρεφουν σποροφυτα ,,τι πιπερι βαζω στις γλαστρες,τι ξυλακια απο σουβλακι μεχρι και νεφθαλινη ειχα βαλει καποια στιγμη[και παλι δεν φταιει το ζωο ,θελει να κανει την αναγκη του]

σημερα ομως ηταν το αποκορυφωμα ,,πηγε μια στο μπαλκονι που εχω τα πουλια [Gouldian Finch]μου,, εφαγε δυο μεσα απο το κλουβι ,,και δεν ξερω πως ανοιξε τον συρτη απο την κλουβα ,,και εφυγαν αλλα 9 .................ετσι εμειναν μονο 3 απο τα 14,,,

μεγαλη στεναχωρια για μενα ,,,αλλα τι να κανεις απο την αλλη ,,,η γατα ανηκει στα αιλουροειδη..........
Άβαταρ μέλους
teoiro

Re: Γατες

Δημοσίευσηαπό anti » Τετ Σεπ 14, 2011 8:35 pm

:( πολύ κρίμα βρε Θοδωρή. Τι να πω....
Άβαταρ μέλους
anti

Δημοσίευσηαπό vstam » Τετ Σεπ 14, 2011 8:36 pm

:( :( :( Πίκρα...

Εμένα, δική μου κιόλας, κάθεται πάνω στα σπορία. Αφού φέτος, έβαλα περίφραξη σε ένα σπορίο για να μη μου τα χαλάσει. Πάλι η δική μου έχει σπάσει ανθοφόρα από ορχιδέες...

:(
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
vstam

Δημοσίευσηαπό dina » Τετ Σεπ 14, 2011 8:37 pm

ρε συ Θοδωρίνο, ήταν σίγουρα γάτα? Μήπως ήταν κάτι σε καρακάξα, μικρό γεράκι ή κάτι συναφές?
Η γάτα δεν τρώει τα πουλιά.. μπορεί να "παίξει" μαζί τους άγαρμπα με τα νύχια της αλλά σπάνια να δαγκώσει πουλί..
Αντιθέτως, εμένα καρακάξα ήρθε και σχεδόν ξέσκισε τα 2 μου καναρίνια....

Πωω πω, καταλαβαίνω τρομερά την στεναχώρια σου...
Βδομάδες έκανα να ξεχάσω την σκηνή με τα καναρίνια μου ματωμένα στο κλουβί.....(και σιγά μην την ξέχασα!!!!)
Άβαταρ μέλους
dina

Δημοσίευσηαπό teoiro » Τετ Σεπ 14, 2011 8:46 pm

Αντι μου τιποτα να μην πεις :D συμβαινουν αυτα

Βασιλη πρεπει να την αγαπας πολυ :D :D

Ντινα ηταν γατα και το λεω αυτο γιατι την ειδαμε καποιες φορες να σκαρφαλωνει στο μπαλκονι [επρεπε να ειχα λαβει τα μετρα μου αλλα..............],,,επισης λογο της φυσης της δεν εκανε φασαρια,,,και ετσι δεν τρομαξαν τα πουλια ,,,οτι αλλο και αν ηταν,, θα γινοταν μεγαλος σαματας,,,
Άβαταρ μέλους
teoiro

Δημοσίευσηαπό dina » Τετ Σεπ 14, 2011 8:56 pm

γμτ!!!! :( :( :(
Άβαταρ μέλους
dina

Δημοσίευσηαπό vstam » Τετ Σεπ 14, 2011 8:59 pm

:( :(
Βασίλης
Άβαταρ μέλους
vstam

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Τετ Σεπ 14, 2011 9:05 pm

Kρίμα βρέ Θοδωρή!!!
και εγώ θυμάμαι τη σκηνή με το κοτοπουλάκι του Πάσχα στο στόμα της γάτας και θλίβομαι!!!έχεις απόλυτο δίκιο!είναι η φύση του ζώου! :cry:
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » Τετ Σεπ 14, 2011 10:07 pm

Θοδωρή κρίμα για τα πουλιά,
έχω ακούσει πως δεν αντέχουν τη μυρωδια από τον απήγανο βάλε καμμιά γλάστρα στο μπαλκόνι
Άβαταρ μέλους
Γιάννης

Δημοσίευσηαπό kirkal » Τετ Σεπ 14, 2011 10:15 pm

Υπομονή Θοδωρή και περαστικά καταλαβαίνω την στενοχώρια σου γιατί και εμένα η γάτα μου, έχει καταστρέψει ουκ ολίγα φυτά και γενικά πράγματα μέσα στο σπίτι...βέβαια τα πουλιά είναι κάτι ζωντανό και είναι όντως πολύ πολύ λυπηρό σαν γεγονός.....μια μέρα έψαχνα στο ιντερνετ μια λύση για το πρόβλημα ....βρήκα αυτό http://eshop.fytofrontida.gr/index.php? ... ct_id=3027
υποτίθεται ότι κρατάει γάτες και σκύλους μακριά.. δεν το έχω αγοράσει ακόμη αλλά σκοπεύω γιατί δεν αντέχω άλλες απώλειες..

περαστικά και πάλι... :( :(
kirkal

Δημοσίευσηαπό mario » Τετ Σεπ 14, 2011 10:34 pm

:( :( :(
κρίμα....
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mario

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Τετ Σεπ 14, 2011 10:39 pm

Είναι εικόνες που σοκάρουν. Λυπάμαι Θοδωρή :(
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Elias » Τετ Σεπ 14, 2011 10:48 pm

Πολύ θλιβερό :cry: :cry: :cry:
Άβαταρ μέλους
Elias

Δημοσίευσηαπό nitsa » Τετ Σεπ 14, 2011 10:49 pm

Λυπαμαι πολυ......πολυ......... :( :(
Αγαπω σχεδον ολα τα ζωα...και τις γατες...αλλα τις προτιμω απο μακρυα ...Εχω 4 γατες και 6 μικρα...πολυ θα΄θελα να τα δωσω ολα...Οσο κι αν κανουν καλο κυνηγωντας φιδια-ποντικια...η πικρα που μου εχουν δωσει δεν αναπληρωνεται..
Άβαταρ μέλους
nitsa

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τετ Σεπ 14, 2011 11:13 pm

γιατί, τα ποντίκια και τα φίδια δεν είναι ζωάκια που πρέπει να αγαπάμε και να προστατεύουμε? κυρίως αφού αυτά είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και οι γάτες εισαγόμενο είδος....
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό AnnaK » Τετ Σεπ 14, 2011 11:20 pm

:( :( :( Έχω παπαγάλους & τρέμω στην ιδέα αυτή! Όμως ... τι μπορούμε να κάνουμε;;;
Άβαταρ μέλους
AnnaK

Δημοσίευσηαπό le.la » Τετ Σεπ 14, 2011 11:29 pm

kirkal έγραψε:Υπομονή Θοδωρή και περαστικά καταλαβαίνω την στενοχώρια σου γιατί και εμένα η γάτα μου, έχει καταστρέψει ουκ ολίγα φυτά και γενικά πράγματα μέσα στο σπίτι...βέβαια τα πουλιά είναι κάτι ζωντανό και είναι όντως πολύ πολύ λυπηρό σαν γεγονός.....μια μέρα έψαχνα στο ιντερνετ μια λύση για το πρόβλημα ....βρήκα αυτό http://eshop.fytofrontida.gr/index.php? ... ct_id=3027
υποτίθεται ότι κρατάει γάτες και σκύλους μακριά.. δεν το έχω αγοράσει ακόμη αλλά σκοπεύω γιατί δεν αντέχω άλλες απώλειες..

περαστικά και πάλι... :( :(

Κυριακο αυτο το προιον το εχω δοκιμασει,αλλα ο γατος μου ουτε νοιαστηκε για τους κρυσταλλους(ή τζελ στην προκειμενη περιπτωση).Τελικα μεχρι να μεγαλωσει και να γινει πιο φρονιμος εχωνα σουβλακια στο χωμα.....πασαλειματα αλλα τι να πεις...περαστικα για τα ζωντανα σου Τεο! :(
Ελένη
Άβαταρ μέλους
le.la

Δημοσίευσηαπό DOLPHIN » Τετ Σεπ 14, 2011 11:55 pm

Σκύλο στο μπαλκόνι.

Θοδωρή να σου στείλω τον Φρίξο; Μέγας κυνηγός γατών.
Άβαταρ μέλους
DOLPHIN

Δημοσίευσηαπό angelwho » Πέμ Σεπ 15, 2011 6:33 am

σιγουρα ηταν γατα?
If we could see the miracle of a single flower clearly, our whole life would change.” Buddha
Άβαταρ μέλους
angelwho

Δημοσίευσηαπό Theo » Πέμ Σεπ 15, 2011 7:26 am

Πολύ λυπήθηκα με όσα διάβασα Θοδωρή!
Έχω και εγώ μία γάτα στο σπίτι που μου έχει κάνει διάφορες ζημιές παρότι είναι χαζόγατο. Τώρα όμως είναι ήδη 6 χρονών και κάπως έχουν μετριαστεί τα προβλήματα.
Στο πατρικό μου είχα παλαιότερα μία εξαιρετική γάτα, πολύ προσεκτική, η οποία ουδέποτε δημιούργησε πρόβλημα. Και όχι μόνο αυτό. Μισούσε όλες τις άλλες γάτες, τις οποίες κυνηγούσε ανηλεώς για να μην μπουν μέσα στη μάντρα του σπιτιού, το οποίο θεωρούσε δική της ιδιοκτησία. Καμία γάτα δεν τολμούσε να πλησιάσει, ήταν καλύτερη από σκύλο! Είχε τόσο πολύ πάρει στα σοβαρά τον ρόλο του φύλακα που κάποια ημέρα που προσπάθησα να την πιάσω καθώς ετοιμαζόταν να επιτεθεί σε μία ξένη γάτα με δάγκωσε πολύ δυνατά στην παλάμη του χεριού. Νόμιζε ότι της έκανε επίθεση άλλη γάτα πισώπλατα!
Για 14 χρόνια είχα ηρεμήσει από προβλήματα με άλλες γάτες με αυτό τον ιδιόρυθμο τρόπο.

Φάνης
Άβαταρ μέλους
Theo

Δημοσίευσηαπό Elias » Πέμ Σεπ 15, 2011 7:50 am

Marios Giannakoulias έγραψε:γιατί, τα ποντίκια και τα φίδια δεν είναι ζωάκια που πρέπει να αγαπάμε και να προστατεύουμε? κυρίως αφού αυτά είναι στο φυσικό τους περιβάλλον και οι γάτες εισαγόμενο είδος....
Ώρες ώρες δεν σε αντέχω, τα ποντίκια μεταφέρουν ένα σωρό μολυσματικές ασθένειες. Κι εγώ τα λυπάμαι, αλλά τι να κάνουμε, είναι επικίνδυνα, το ίδιο και τα φίδια.
Σιγά μη φέρω στον κήπο οχιές, αστρίτες και δενδρογαλιές, θα προτιμούσα μια αιγυπτιακή κόμπρα :lol: Για αρουραίους δεν το συζητάω καν :o
Όσο για τα ανελέητα αιλοουροειδή, ομολογώ ανερυθρίαστα ότι τα αγαπάω πιο πολύ από τους σκύλους.
Προβλήματα με τον κήπο μου έχουν δημιουργήσει κατά καιρούς, αλλά όχι σοβαρά (πάντως ούτε τα καλαμάκια μπορούν να βοηθήσουν αν μια γάτα το βάλει πείσμα :lol: ).
Από την άλλη, όλα αυτά τα χρόνια βαρέθηκα τα δράματα τους, άλλες αρρώστησαν, άλλες χάθηκαν, άλλες δηλητηριάστηκαν, άλλες χτυπήθηκαν από αυτοκίνητο και τις βρήκα αιμόφυρτες στον κήπο, μία ήταν επιληπτική και έπεφτε από το μπαλκόνι μέχρι που ψόφησε και η τελευταία και πιο αγαπημένη, με χρόνια ασθένεια πήγε από σκύλο :evil: :evil: :evil: Η αλήθεια είναι ότι μου λείπουν, έχω μείνει με μόνο μία κατάμαυρη και φοβιτσιάρα που δεν πλησιάζεται.
Άβαταρ μέλους
Elias

Δημοσίευσηαπό Margarita » Πέμ Σεπ 15, 2011 8:05 am

Και το κατάβρεγμα με νερό κάνει δουλειά.
"Η Μαργαρίτα η Μαργαρώώώώ ήτανε πέρσι τέτοιο καιρόόόό
που απ’ του χάρου τα δόντια γλύτωσε τούτο το πονεμένο, το όμορφο φυτόόόό!!!"
Και φέτος σκότωσε δύο τρία στο φτερό!!!
Άβαταρ μέλους
Margarita

Δημοσίευσηαπό kirkal » Πέμ Σεπ 15, 2011 8:07 am

Χαρίζεται για υιοθεσία (στον Ηλία) η Οφηλία...χαριτωμένη γατούλα 8 μηνών ...πλήρως αμβολιασμένη μαθημένη στην άμμο...και αποκλειστικά μέσα στο σπίτι (όταν βγαίνει έξω απ το σπίτι παθαίνει σοκ ) πολύ παιχνιδιάρα θα γουργουρίζει χαρούμενη στην αγκαλιά σου :D :D :D :D :D :D :D :D
kirkal

Δημοσίευσηαπό dina » Πέμ Σεπ 15, 2011 8:14 am

Μπορώ να γουργουρίσω κι εγώ αν χρειαστεί Ηλία... Βρίσκε εσύ τα φυτά που μ΄ενδιαφέρουν και ορκίζομαι δεν θα ανεβαίνω στις γλάστρες!
Άβαταρ μέλους
dina

Δημοσίευσηαπό nitsa » Πέμ Σεπ 15, 2011 8:14 am

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Το μονο που τις κρατησε μακρυα απο τις γλαστρες μου ηταν τελικα κοματια πλεγματος καρφωμενα μεσα στη γλαστρα , με κομενα τα ακρα τους σαν καρφια ..
Άβαταρ μέλους
nitsa

Επόμενο

Επιστροφή στο ΜΑΥΡΟ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης