Τώρα είναι Πέμ Αύγ 24, 2017 6:57 am

Ορχιδέες και...ασπιρίνες.

Ορχιδέες και...ασπιρίνες.

Δημοσίευσηαπό savvas » Σάβ Ιούλ 01, 2017 11:20 pm

Καλησπέρα και καλό μήνα.
Στο παρακάτω βίντεο αναφέρεται ότι η ασπιρίνη βοηθάει αποτελεσματικά την ανάπτυξη και στην υγεία των φυτών,καθώς επίσης και στο φύτρωμα των σπόρων.
Μιας και δεν είμαι βιοχημικός,δεν μπορώ να το ερευνήσω αποτελεσματικά και σε μεγάλο βαθμό,οπότε πριν αρχίσω να λιώνω ασπιρίνες,τί πιστεύετε εσείς? :D
https://youtu.be/w8FJjXTOBdI
Είσαι νέος και σου αρέσει πολύ η φύση...Εικόνα..τότε έχεις μπλέξει άσχημα!!!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
savvas

Re: Ορχιδέες και...ασπιρίνες.

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Κυρ Ιούλ 02, 2017 12:07 pm

γενικά, σε πολλές συνταγές για σπιτικά/φτιάξτο-μόνος-σου παρασκευάσματα "ορμονών" ριζοβολίας, αναφέρουν το σαλικυλικό οξύ.
Μερικοί προτείνουν "τσάι" από φλούδα ιτιάς -περιέχει αρκετό σαλικυλικό οξύ που είναι σχετικά ευδιάλυτο στο νερό κι η διαλυτότητά του αυξάνει, αυξανόμενης της θερμοκρασίας-
Το ακετυλοσαλικιλικό οξύ (δραστική ουσία) της ασπιρίνης (στο νερό) υδρολύεται σε σαλικυλικό οξύ και αιθανικό οξύ (το βασικό συστατικό του ξυδιού).
Και τα δύο οξέα έχουν συντηρητική δράση στα τρόφιμα, έχουν αντισηπτική και βακτηριοκτόνο δράση.

Δε ξέρω να σου απαντήσω, βέβαια, αν όντως ενθαρρύνει την παραγωγή καινούριων ριζών :)
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Κυρ Ιούλ 02, 2017 7:26 pm

κοίταξα λίγο τη βιβλιογραφία... υπάρχουν διάφορες δημοσιεύσεις, δε βρήκα καμία για ορχιδέες, για την εφαρμογή του ακετοσαλικυλικού οξέος σε διάφορα φυτά, αλλά τα αποτελέσματα δεν μπορούν να οδηγήσουν σε γενικεύσεις.
Πχ σε μια έρευνα, δοκίμασαν δύο ποικιλίες ντομάτας, μία με αντοχή σε υψηλή αλατότητα, και μία χωρίς αντοχή. Το αποτέλεσμα ήταν πως η ποικιλία με υψηλή αντοχή αύξησε τις αντοχές σε υψηλές συγκεντρώσεις άλατος με την εφαρμογή ακετοσαλικυλικού, ενώ η ποικιλία χωρίς αντοχές, δεν είχε μετρήσιμες διαφορές ανάμεσα σε φυτά μεγαλωμένα με ή χωρίς τη παρουσία αλατιού.

Εν ολίγης, δεν νομίζω πως μπορεί κανείς να σου δώσει απαντήσεις, διότι δεν ξέρουμε.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Δημοσίευσηαπό Παντελής » Κυρ Ιούλ 02, 2017 8:39 pm

Εγώ Σάββα δεν έχω ασπιρίνες στο σπίτι μου. Έχουν αντικατασταθεί από άλλα σκευάσματα. Δεν νομίζω ότι θα πάω να αγοράσω ασπιρίνες μετά από αυτό το βίντεάκι.
Παντελής
"Τόσο εύλογο το Ακατανόητο" Οδυσσέας Ελύτης, Το Άξιον Εστί
Άβαταρ μέλους
Παντελής
Site Admin

Δημοσίευσηαπό savvas » Τρί Ιούλ 04, 2017 1:50 pm

Ευχαριστώ :D .
Εντάξει,οι ορχιδέες έχουν διαφορετική βιοχημεία από άλλα φυτά,οπότε και πάλι δεν μπορούμε να ξέρουμε.
Παντελή,γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον μικροργανισμός που να μην γνωρίζει την ασπιρίνη,οπότε και πάλι δεν νομίζω ότι μπορεί να αντικαταστήσει άλλο σκεύασμα,αν εννοείς αντιβιοτικά.
Είσαι νέος και σου αρέσει πολύ η φύση...Εικόνα..τότε έχεις μπλέξει άσχημα!!!Εικόνα
Άβαταρ μέλους
savvas

Δημοσίευσηαπό tsiouflaw » Τρί Ιούλ 04, 2017 5:08 pm

savvas έγραψε:[...]γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον μικροργανισμός που να μην γνωρίζει την ασπιρίνη[...]

δε νομίζω πως η ασπιρίνη σχετίζεται άμεσα με μικροοργανισμούς. Δεν έχει δράση εναντίων μικροοργανισμών (μικροβιοκτόνο, μικροστατική,..).
Άβαταρ μέλους
tsiouflaw

Δημοσίευσηαπό Marios Giannakoulias » Τρί Ιούλ 04, 2017 11:00 pm

η ασπιρίνη πρώτα απ όλα ανακαλύφθηκε σε φυτό (ιτιά, Salix, και για αυτό σαλικυλικό) και σίγουρα παίζει κάποιους φυσιολογικούς ρόλους (πχ σαφώς εμπλέκεται στη θερμογένεση στους σπάδικες κάποιων Araceae με πιο γνωστό το Sauromatum venosum) και σε κάποιες αντιδράσεις που έχουν τα φυτά όταν προσβάλονται από μικρόβια (βακτήρια, μύκητες, κοκ) αλλά σαφώς στους ανθρώπους δεν είναι αντιβιοτικός ή μικροβιοστατικός παράγοντας.
You can get off alcohol, drugs, women, food, and
cars, but once you're hooked on orchids, you're
finished. You never get off orchids...never.

Joe Kunisch
Άβαταρ μέλους
Marios Giannakoulias

Επιστροφή στο ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ ΤΗΣ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΟΡΧΙΔΕΑΣ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης